Słubice: 18 lutego 2018   |   Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
reklama
reklama

Wakacyjne inwestycje w oświatę

Wakacje na półmetku, w szkołach i przedszkolach uwijają się nie uczniowie, a ekipy remontowe. Od małych zmian, typu rolety w oknach, po większe, jak modernizacja ogrodzenia czy nowe oświetlenie.  Na inwestycje gmina Słubice wyda prawie 1 mln zł. Sprawdziliśmy co się zmieni, gdzie i za ile.

remont szkola

- Obecnie remontowane są niemal wszystkie placówki edukacyjne w gminie – mówi Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu. - Oczywiście, prace zakończą się w sierpniu, zanim uczniowie wrócą do szkolnych ławek - wyjaśnia. Przyjrzymy się zatem jak wyglądają najważniejsze inwestycje w słubickiej oświacie.

W szkołach

W Szkole Podstawowej nr 1 trwa właśnie remont korytarzy i klatek schodowych (za 48 tys. zł) i oświetlenia (za 50,9 tys. zł). Z kolei w "Dwójce" największą inwestycją jest wymiana elektryki (za 290 tys. zł), zmodernizowane będą schody (koszt to 18 tys. zł). W tej szkole wcześniej zamontowano monitoring za 10 tys. zł. Dodatkowo, w obu podstawówkach powstają nowe oddziały przedszkolne (za 17 tys. w SP1 i blisko 44,5 tys. zł w SP2).

W tych oddziałach dzieci będą korzystać z takiej samej oferty jak w przedszkolach. Dodajmy, że miejsca zostały już rozdysponowane, łącznie do przedszkoli i oddziałów przyjęto 249 maluchów (miejsca zabrakło dla 23). Wolne miejsca zostały jeszcze w oddziałach i punktach przedszkolnych w Golicach, Kunowicach i Świecku.

W Szkole Podstawowej nr 3 zmodernizowano ogrodzenie na panelowe, które jest bezpieczniejsze i bardziej estetyczne (kosztowało 45 tys. zł). Od strony ul. Sienkiewicza będzie teraz identyczne jak od strony ul. Wandy. Oprócz tego w SP3 wymieniono elektrykę (za 35 tys. zł, sam projekt kosztował kolejnych 20 tys. zł) oraz drzwi (za 4 tys. zł). Kolejnych 20 tys. zł przeznaczono na remont kuchni z montażem wentylatora. Na sali gimnastycznej wymiany doczekają się mechanizmy otwierające okna (9 tys. zł).

W Szkole Podstawowej w Golicach trzeba wymienić elektrykę, na razie w sierpniu, za ponad 12 tys. zł, zostanie przygotowany projekt techniczny.  W Gimnazjum nr 1 jest już nowe oświetlenie (kosztowało 35 tys. zł), do zrobienia zostało jeszcze nowe ogrodzenie (za 25 tys. zł).

plac zabaw

W przedszkolach i żłobku

Tutaj też intensywnie pracują ekipy budowlane.

W Przedszkolu Samorządowym nr 1 już jest nowe ogrodzenie (za 12 tys. zł) i 2 pary nowych drzwi do łazienek (za ponad 2 tys. zł). Niedługo zbudowana zostanie zewnętrzna toaleta, z której korzystać będą maluchy przebywające na placu zabaw (za 23,5 tys. zł), a na klatkach schodowych pojawi się wykładzina (za 6,5 tys. zł).

Obecnie trwa modernizacja wejścia do Przedszkola Samorządowego nr 4. Dyrektorka Renata Cembrowicz mówi, że polbruk przed budynkiem będzie w trzech kolorach, co z pewnością ucieszy dzieci. Poza tym wygodniejszy będzie dostęp do przedszkola. W przedszkolu zmodernizowana również zostanie łazienka na drugim piętrze. Zamontowane zostaną tam nowe kaloryfery, lampy punktowe i oświetlenie na czujnik (za 40 tys. zł). Na oknach od strony południowej pojawią się nowe rolety (za 10 tys. zł), dzięki którym sale nie będą się tak nagrzewały.

przedszkole3-jaselka08

W Żłobku Samorządowym największe zmiany będzie widać na placu zabaw, niedługo staną na nim nowe urządzenia za 45 tys. zł. W kuchni już działa nowy uzdatniacz (za 8,6 tys. zł), a niedługo będzie zamontowana nowa klimatyzacja i wentylacja (za 21,2 tys. zł).

W niemal wszystkich placówkach od nowego roku szkolnego będą działały nowe separatory tłuszczu (ich koszt to 6-9,5 tys. zł za sztukę), dzięki którym tłuszcz nie osadza się i nie zatyka rur kanalizacyjnych. To krok w stronę oszczędności i ochrony środowiska.

Jak informuje B. Bielecka, łączna kwota wszystkich oświatowych inwestycji to blisko 950 tys. zł. Całość środków pochodzi z budżetu gminy Słubice.

Nowoczesne laboratoria

Niezależnie od bieżących remontów prowadzonych przez gminę, w 6 szkołach (oprócz placówki w Kunowicach) powstają nowe – i nowoczesne - laboratoria dydaktyczne. To już za unijne pieniądze, blisko 3,9 mln zł pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (wartość projektu to 4,5 mln zł, wkład gminy 682 tys. zł). Za to zostaną zmodernizowane i wyposażone 32 pomieszczenia, które zamienią się w specjalistyczne laboratoria.

- W niektórych pracowniach będą m.in. wizualizery, które pozwalają obejrzeć obraz w formacie 3D, drukarki 3D, w każdym - zestaw interaktywny składający się z projektora multimedialnego oraz specjalnej tablicy i wiele innych sprzętów, które ułatwią zrozumienie programów, realizowanych w szkołach – mówi B. Bielecka.

Co ważne, laboratoria będą dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dla poruszających się na wózkach będą odpowiednie stoliki, dla uczniów niewidomych lub słabowidzących komputery z klawiaturą Braille’a, powiększalniki ekranowe, syntezatory mowy.

Jakie nowe sale znajdą uczniowie w swoich szkołach we wrześniu? W podstawówkach (SP1, SP2, SP3 i SP w Golicach) będą to laboratoria matematyczne, przyrodnicze, informatyczne i do nauki języków obcych. W obu gimnazjach w nowych pomieszczeniach będzie można uczyć się matematyki, chemii, biologii, fizyki, informatyki i języków obcych.

Do szkół trafi sporo sprzętu: 157 laptopów, 104 tablety, 100 komputerów all in one i 25 komputerów stacjonarnych. Wszystko to już od września używać będą słubiccy uczniowie.

Choć od września reforma edukacji wymusiła reorganizację sieci szkół, rzeczniczka magistratu uspokaja, że zmiana struktury w szkolnictwie nie zmieni liczby dzieci, jakie uczą się w szkołach. Tak więc niezależnie od tego, czy formalnie gimnazja przestaną istnieć, z laboratoriów i nowych sal w budynkach będzie korzystać wciąż ta sama liczba uczniów.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama