Słubice: 21 czerwca 2018   |   Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
reklama
reklama

Wakacyjne inwestycje w oświatę

Wakacje na półmetku, w szkołach i przedszkolach uwijają się nie uczniowie, a ekipy remontowe. Od małych zmian, typu rolety w oknach, po większe, jak modernizacja ogrodzenia czy nowe oświetlenie.  Na inwestycje gmina Słubice wyda prawie 1 mln zł. Sprawdziliśmy co się zmieni, gdzie i za ile.

remont szkola

- Obecnie remontowane są niemal wszystkie placówki edukacyjne w gminie – mówi Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu. - Oczywiście, prace zakończą się w sierpniu, zanim uczniowie wrócą do szkolnych ławek - wyjaśnia. Przyjrzymy się zatem jak wyglądają najważniejsze inwestycje w słubickiej oświacie.

W szkołach

W Szkole Podstawowej nr 1 trwa właśnie remont korytarzy i klatek schodowych (za 48 tys. zł) i oświetlenia (za 50,9 tys. zł). Z kolei w "Dwójce" największą inwestycją jest wymiana elektryki (za 290 tys. zł), zmodernizowane będą schody (koszt to 18 tys. zł). W tej szkole wcześniej zamontowano monitoring za 10 tys. zł. Dodatkowo, w obu podstawówkach powstają nowe oddziały przedszkolne (za 17 tys. w SP1 i blisko 44,5 tys. zł w SP2).

W tych oddziałach dzieci będą korzystać z takiej samej oferty jak w przedszkolach. Dodajmy, że miejsca zostały już rozdysponowane, łącznie do przedszkoli i oddziałów przyjęto 249 maluchów (miejsca zabrakło dla 23). Wolne miejsca zostały jeszcze w oddziałach i punktach przedszkolnych w Golicach, Kunowicach i Świecku.

W Szkole Podstawowej nr 3 zmodernizowano ogrodzenie na panelowe, które jest bezpieczniejsze i bardziej estetyczne (kosztowało 45 tys. zł). Od strony ul. Sienkiewicza będzie teraz identyczne jak od strony ul. Wandy. Oprócz tego w SP3 wymieniono elektrykę (za 35 tys. zł, sam projekt kosztował kolejnych 20 tys. zł) oraz drzwi (za 4 tys. zł). Kolejnych 20 tys. zł przeznaczono na remont kuchni z montażem wentylatora. Na sali gimnastycznej wymiany doczekają się mechanizmy otwierające okna (9 tys. zł).

W Szkole Podstawowej w Golicach trzeba wymienić elektrykę, na razie w sierpniu, za ponad 12 tys. zł, zostanie przygotowany projekt techniczny.  W Gimnazjum nr 1 jest już nowe oświetlenie (kosztowało 35 tys. zł), do zrobienia zostało jeszcze nowe ogrodzenie (za 25 tys. zł).

plac zabaw

W przedszkolach i żłobku

Tutaj też intensywnie pracują ekipy budowlane.

W Przedszkolu Samorządowym nr 1 już jest nowe ogrodzenie (za 12 tys. zł) i 2 pary nowych drzwi do łazienek (za ponad 2 tys. zł). Niedługo zbudowana zostanie zewnętrzna toaleta, z której korzystać będą maluchy przebywające na placu zabaw (za 23,5 tys. zł), a na klatkach schodowych pojawi się wykładzina (za 6,5 tys. zł).

Obecnie trwa modernizacja wejścia do Przedszkola Samorządowego nr 4. Dyrektorka Renata Cembrowicz mówi, że polbruk przed budynkiem będzie w trzech kolorach, co z pewnością ucieszy dzieci. Poza tym wygodniejszy będzie dostęp do przedszkola. W przedszkolu zmodernizowana również zostanie łazienka na drugim piętrze. Zamontowane zostaną tam nowe kaloryfery, lampy punktowe i oświetlenie na czujnik (za 40 tys. zł). Na oknach od strony południowej pojawią się nowe rolety (za 10 tys. zł), dzięki którym sale nie będą się tak nagrzewały.

przedszkole3-jaselka08

W Żłobku Samorządowym największe zmiany będzie widać na placu zabaw, niedługo staną na nim nowe urządzenia za 45 tys. zł. W kuchni już działa nowy uzdatniacz (za 8,6 tys. zł), a niedługo będzie zamontowana nowa klimatyzacja i wentylacja (za 21,2 tys. zł).

W niemal wszystkich placówkach od nowego roku szkolnego będą działały nowe separatory tłuszczu (ich koszt to 6-9,5 tys. zł za sztukę), dzięki którym tłuszcz nie osadza się i nie zatyka rur kanalizacyjnych. To krok w stronę oszczędności i ochrony środowiska.

Jak informuje B. Bielecka, łączna kwota wszystkich oświatowych inwestycji to blisko 950 tys. zł. Całość środków pochodzi z budżetu gminy Słubice.

Nowoczesne laboratoria

Niezależnie od bieżących remontów prowadzonych przez gminę, w 6 szkołach (oprócz placówki w Kunowicach) powstają nowe – i nowoczesne - laboratoria dydaktyczne. To już za unijne pieniądze, blisko 3,9 mln zł pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (wartość projektu to 4,5 mln zł, wkład gminy 682 tys. zł). Za to zostaną zmodernizowane i wyposażone 32 pomieszczenia, które zamienią się w specjalistyczne laboratoria.

- W niektórych pracowniach będą m.in. wizualizery, które pozwalają obejrzeć obraz w formacie 3D, drukarki 3D, w każdym - zestaw interaktywny składający się z projektora multimedialnego oraz specjalnej tablicy i wiele innych sprzętów, które ułatwią zrozumienie programów, realizowanych w szkołach – mówi B. Bielecka.

Co ważne, laboratoria będą dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dla poruszających się na wózkach będą odpowiednie stoliki, dla uczniów niewidomych lub słabowidzących komputery z klawiaturą Braille’a, powiększalniki ekranowe, syntezatory mowy.

Jakie nowe sale znajdą uczniowie w swoich szkołach we wrześniu? W podstawówkach (SP1, SP2, SP3 i SP w Golicach) będą to laboratoria matematyczne, przyrodnicze, informatyczne i do nauki języków obcych. W obu gimnazjach w nowych pomieszczeniach będzie można uczyć się matematyki, chemii, biologii, fizyki, informatyki i języków obcych.

Do szkół trafi sporo sprzętu: 157 laptopów, 104 tablety, 100 komputerów all in one i 25 komputerów stacjonarnych. Wszystko to już od września używać będą słubiccy uczniowie.

Choć od września reforma edukacji wymusiła reorganizację sieci szkół, rzeczniczka magistratu uspokaja, że zmiana struktury w szkolnictwie nie zmieni liczby dzieci, jakie uczą się w szkołach. Tak więc niezależnie od tego, czy formalnie gimnazja przestaną istnieć, z laboratoriów i nowych sal w budynkach będzie korzystać wciąż ta sama liczba uczniów.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama