Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Wakacyjna przygoda młodych strażaków (foto)

Były zaprawy wokół jeziora, podchody, ale i nauka praktycznych umiejętności jak gaszenie pożarów czy ratowanie tonących. Tak podczas obozu w Ośnie Lubuskim, pod okiem doświadczonych kolegów ze słubickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, szkolili się przyszli strażacy.

Wakacje OSP Słubice

Od 6 do 10 lipca dzieci i młodzież, którym marzy się poznanie pracy strażaka, brały udział w obozie szkoleniowym nad Jeziorem Reczynek w Ośnie Lubuskim. Z możliwości wyjazdu skorzystała 16-osobowa grupa dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 18 lat, która spotyka się przez cały rok i sumiennie zgłębia tajniki pracy strażaków. Celem obozu był nie tylko wakacyjny wypoczynek, ale przede wszystkim dalsze szkolenie.

- Wyjazd był podsumowaniem zbiórek, podczas których wraz z młodzieżą praktykujemy i doskonalimy swoje umiejętności - wyjaśnia Łukasz Skorek z OSP Słubice. - Przez cały okres obozu szkoliliśmy naszych podopiecznych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa przedmedycznego oraz ratownictwa wodnego – dodaje.

Młodzież skorzystała z gościnności właścicieli Villa Plena, na której terenie powstało namiotowe miasteczko z zaparkowanym tuż obok prawdziwym wozem strażackim i niezbędnym sprzętem. Zajęć praktycznych oczywiście nie brakowało.

Zaprawę i gimnastykę w wojskowym stylu poprowadził zaproszony gość, Piotr Smoleński, żołnierz z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Zasady udzielania pierwszej pomocy przypominał młodzieży Krzysztof Bańka, ratownik medyczny. Oprócz tego była nauka rozwijania węży, a potem gaszenie... uciekającego pożaru, a nawet lekcje ratowania osoby tonącej.

Młodzież, mimo zmęczenia, chętnie wchłaniała wiedzę – mówi Adrian Strep, zastępca naczelnika OSP. Czas wypełniony był po brzegi, ale zostało go jeszcze trochę na typowe wakacyjne aktywności. Były więc kąpiele w jeziorze, mecze siatkówki i wieczorne podchody. I to właśnie te ostatnie, oprócz oczywiście praktycznych zajęć z wężami strażackimi i polewania wody, były dla młodzieży najciekawsze i wzbudziły najwięcej emocji.

Strażacy-ochotnicy liczą, że dzięki takim wypadom młodzież będzie coraz chętniej garnąć się do wstępowania w ich szeregi. Nabór cały czas trwa. Zainteresowani mogą przyjść na zbiórkę, która odbywa się w każdy piątek o godz. 16 w jednostce OSP przy ul. Słowackiego 7 (dawna komenda policji). Kontakt: Adrian Strep, tel. 512 515 540.

Poniżej fotorelacja z obozu. Zdjęcia udostępnione przez OSP Słubice.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama