Słubice: 18 czerwca 2018   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
reklama
reklama

Rusza nabór do Środowiskowego Domu Samopomocy

Słubickie stowarzyszenie po PROstu rozpoczyna rekrutację uczestników do Środowiskowego Domu Samopomocy. To specjalny ośrodek dziennego wsparcia, który przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo.

samopomoc
Na niepełnosprawnych czeka wiele form pomocy i aktywizacji

Słubicki ŚDS istnieje od 1997 roku. Przez ten czas dziesiątki jego podopiecznych korzystało z wielu form terapii, warsztatów, a także wycieczek. Placówka podlegała pod Ośrodek Pomocy Społecznej w Słubicach. Jednak przepisy się zmieniły i od 1 września 2017 roku dom będzie prowadzony przez Stowarzyszenie po PROstu, które wygrało ogłoszony konkurs. Organizacja już od kilku lat zajmuje się działaniami na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami.

- Głównym zadaniem ośrodka jest podnoszenie jakości codziennego życia - wyjaśnia Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszania. - Dlatego będziemy rozwijać u uczestników umiejętności niezbędne do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Chcemy im przywrócić wiarę we własne możliwości i umożliwić integrację społeczną - dodaje.

Dla kogo pomoc?

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Słubicach czeka 19 miejsc. Kto może z nich skorzystać? Przede wszystkim osoby przewlekle chore psychicznie, a także z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Mogą zgłosić się także niepełnosprawni wykazujący inne przewlekłe zaburzenia psychiczne, ale z wyłączeniem osób uzależnionych od środków psychoaktywnych.

Wszyscy mogą liczyć na dobrą opiekę. Zajmą się nimi specjaliści z uprawnieniami i dużym doświadczeniem. Kadrę domu będą stanowić: kierownik, terapeuta zajęciowy, pedagog, pracownik socjalny, psycholog, logopeda, terapeuta ręki i rehabilitant.

Co na zajęciach?

Dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowano szereg rozmaitych zajęć, w tym specjalistyczne treningi w rozwiązywaniu problemów życia codziennego czy kształtowaniu umiejętności spędzania wolnego czasu. Będzie też terapia ruchowa oraz poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne, w tym pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Na uczestników czekają dobrze wyposażone pracownie: kulinarna i gospodarstwa domowego, komputerowo-multimedialna, dobrego stylu i zaradności życiowej, rękodzieła i plastyki oraz rehabilitacyjnej i aktywności ruchowej. Jest też tzw. pokój wyciszeń, w którym można się spotkać z psychologiem, pedagogiem i pracownikiem socjalnym.

Środowiskowy Dom Samopomocy będzie zapewniał dwa posiłki dziennie. Co ciekawe, przygotowywane przez samych uczestników w ramach treningu w pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego. Ważnym elementem będzie integracja ze środowiskiem - będą organizowane różne imprezy integracyjne (pikniki, spotkania itp.) oraz wyjścia i wyjazdy (kino, teatr, hipoterapia itp.).

Jak się zgłosić?

Aby uczestniczyć w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy niezbędne jest skierowanie od lekarza psychiatry lub neurologa oraz złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej i decyzja o przyjęciu wystawiana właśnie przez OPS (czas oczekiwania na decyzję wynosi do 30 dni). Wzory dokumentów do pobrania w siedzibie ośrodka.

- Po co siedzieć w domu skoro można uczestniczyć w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy? Osoby zainteresowane zapraszamy do nas. Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości, pomożemy w załatwieniu formalności - zachęca J. Sierżant-Rekret.

Dane kontaktowe
  • tel. 884 180 989
  • siedziba biura: ul. Sienkiewicza 1, Słubice
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama