Słubice: 25 maja 2018   |   Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Ratownicy uczą najmłodszych jak nieść pierwszą pomoc
reklama
reklama

Ratownicy uczą najmłodszych jak nieść pierwszą pomoc

Od wiosny przedszkolaki i uczniowie z całego powiatu słubickiego uczyli się jak odpowiednio wezwać pomoc medyczną i samemu tej pomocy udzielić. W ramach akcji „Miś Ratownik” trafili pod skrzydła ratowników medycznych ze Szpitala im. prof. Z. Religi w Słubicach. I wiele się nauczyli.

mis ratownik_1

Skąd wziął się pomysł na taki projekt? Z wiedzą na temat pierwszej pomocy nie jest najlepiej w naszym społeczeństwie. Ratownicy w codziennej pracy wiele razy spotykają się z przypadkami, że szybka i odpowiednia reakcja uczestników dramatycznego wydarzenia mogłaby uratować zdrowie lub życie poszkodowanych. Mogłaby, ale wiele razy nie ratuje. Dlatego postanowili podzielić się swoją wiedzą.

- Zaczęło się prawie pięć lat temu od pokazu w przedszkolu mojego syna - opowiada Marcin Urbańczyk, jeden z ratowników prowadzących zajęcia i współpomysłodawca akcji. - Ta informacja szybko rozeszła się pocztą pantoflową i otrzymałem kolejne zaproszenia. Z Małgorzatą Żukrowską, koordynatorką ratownictwa medycznego w słubickim szpitalu, doszliśmy do wniosku, że warto to zrobić w zorganizowany sposób. Nas, oprócz poświęconego czasu, to nic nie kosztuje - wyjaśnia.

Tej wiosny ruszyła kolejna edycja akcji. Zaczęło się od słubickich przedszkoli, gdzie ratownicy pokazywali maluchom jak postępować w stanach zagrożenia życia. Potem odwiedzili również inne placówki. Szkolili uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej i Bajkowego Przedszkola z Cybinki, odwiedzili przedszkole „Słoneczko” w Górzycy, maluchy z podstawówek w Pamięcinie i Czarnowie. Dlaczego akurat dzieci?

- Maluchy bardzo chętnie się uczą, chłoną wiedzę, są ciekawe i świetnie zapamiętują – mówi M. Urbańczyk. - Podczas takich zajęć kładziemy nacisk przede wszystkim na to, jak prawidłowo wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego. Uczymy ich również zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – dodaje.

mis ratownik_2

Zdaniem ratownika, wielu dorosłych uważa, że wie bardzo dużo na temat udzielania pierwszej pomocy, a niestety w sytuacji zagrożenia często panikuje, czego nie raz doświadczył w swojej pracy. Dlatego podkreśla, że uczyć warto przede wszystkim najmłodszych.

- Dzieci muszą wiedzieć jak prawidłowo zachować się, kiedy pojawia się taka konieczność. Mogą wtedy nie tylko same udzielić podstawowej pomocy, ale też podpowiedzieć starszym, co należy zrobić - wyjaśnia.

Mimo wakacyjnej przerwy, projekt trwa nadal. Na wsparcie ratowników ze słubickiego szpitala mogą liczyć uczestnicy obozów sportowych, półkolonii, czy zajęć prowadzonych przez rozmaite kluby i stowarzyszenia. A po wakacjach także kolejne szkoły i przedszkola. Warto skorzystać, tym bardziej, że pokazy w ramach akcji "Miś Ratownik" są bezpłatne.

Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do Małgorzaty Żukrowskiej pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub za pośrednictwem sekretariatu szpitala – tel. 95 750 1410, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama