Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Ratownicy uczą najmłodszych jak nieść pierwszą pomoc

Od wiosny przedszkolaki i uczniowie z całego powiatu słubickiego uczyli się jak odpowiednio wezwać pomoc medyczną i samemu tej pomocy udzielić. W ramach akcji „Miś Ratownik” trafili pod skrzydła ratowników medycznych ze Szpitala im. prof. Z. Religi w Słubicach. I wiele się nauczyli.

mis ratownik_1

Skąd wziął się pomysł na taki projekt? Z wiedzą na temat pierwszej pomocy nie jest najlepiej w naszym społeczeństwie. Ratownicy w codziennej pracy wiele razy spotykają się z przypadkami, że szybka i odpowiednia reakcja uczestników dramatycznego wydarzenia mogłaby uratować zdrowie lub życie poszkodowanych. Mogłaby, ale wiele razy nie ratuje. Dlatego postanowili podzielić się swoją wiedzą.

- Zaczęło się prawie pięć lat temu od pokazu w przedszkolu mojego syna - opowiada Marcin Urbańczyk, jeden z ratowników prowadzących zajęcia i współpomysłodawca akcji. - Ta informacja szybko rozeszła się pocztą pantoflową i otrzymałem kolejne zaproszenia. Z Małgorzatą Żukrowską, koordynatorką ratownictwa medycznego w słubickim szpitalu, doszliśmy do wniosku, że warto to zrobić w zorganizowany sposób. Nas, oprócz poświęconego czasu, to nic nie kosztuje - wyjaśnia.

Tej wiosny ruszyła kolejna edycja akcji. Zaczęło się od słubickich przedszkoli, gdzie ratownicy pokazywali maluchom jak postępować w stanach zagrożenia życia. Potem odwiedzili również inne placówki. Szkolili uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej i Bajkowego Przedszkola z Cybinki, odwiedzili przedszkole „Słoneczko” w Górzycy, maluchy z podstawówek w Pamięcinie i Czarnowie. Dlaczego akurat dzieci?

- Maluchy bardzo chętnie się uczą, chłoną wiedzę, są ciekawe i świetnie zapamiętują – mówi M. Urbańczyk. - Podczas takich zajęć kładziemy nacisk przede wszystkim na to, jak prawidłowo wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego. Uczymy ich również zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – dodaje.

mis ratownik_2

Zdaniem ratownika, wielu dorosłych uważa, że wie bardzo dużo na temat udzielania pierwszej pomocy, a niestety w sytuacji zagrożenia często panikuje, czego nie raz doświadczył w swojej pracy. Dlatego podkreśla, że uczyć warto przede wszystkim najmłodszych.

- Dzieci muszą wiedzieć jak prawidłowo zachować się, kiedy pojawia się taka konieczność. Mogą wtedy nie tylko same udzielić podstawowej pomocy, ale też podpowiedzieć starszym, co należy zrobić - wyjaśnia.

Mimo wakacyjnej przerwy, projekt trwa nadal. Na wsparcie ratowników ze słubickiego szpitala mogą liczyć uczestnicy obozów sportowych, półkolonii, czy zajęć prowadzonych przez rozmaite kluby i stowarzyszenia. A po wakacjach także kolejne szkoły i przedszkola. Warto skorzystać, tym bardziej, że pokazy w ramach akcji "Miś Ratownik" są bezpłatne.

Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do Małgorzaty Żukrowskiej pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub za pośrednictwem sekretariatu szpitala – tel. 95 750 1410, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama