Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Gdzie nad wodę w naszym powiecie?

Wciąż czekamy na wyniki badania wody w słubickim basenie, a tymczasem wiemy już, gdzie poza Słubicami woda nadaje się do kąpieli. Są trzy takie miejsca nad jeziorami w naszej okolicy.

jezioro wakacje 

W samych Słubicach możemy się wybrać tylko na basen, innego miejsca do kąpieli nie ma. W naszej gminie nie ma również jeziora z oficjalnym miejscem do kąpieli, gdzie można by wypocząć. Musimy więc jeździć dalej, do sąsiednich gmin.

Sanepid przebadał trzy lokalizacje

Oczywście wiele osób korzysta z tzw. dzikich kąpielisk, których w okolicy nie brakuje. Częstym celem wakacyjnych wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen. Wszystkie te miejsca nie zostały jednak w tym roku zgłoszone do nadzoru Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach, nie wiadomo więc jak jest tam z jakością wody.

Sanepid przebadał 3 miejsca na terenie powiatu słubickiego: nad jeziorem Reczynek w Ośnie Lubuskim, nad jeziorem Długie w Rzepinie oraz, na wniosek zielonogórskich harcerzy, jezioro Grzybno w Świniarach (niedaleko Ośna Lubuskiego). Jak informuje Krzysztof Dobrowolski, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej, ocena jakości wody we wszystkich tych trzech miejscach jest pozytywna - woda nadaje się do kąpieli. Badanie będzie powtórzone jeszcze dwukrotnie.

Kąpielisko czy miejsce do kąpieli?

Przypomina jednocześnie, że są to miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, a nie kąpieliska. Różnica jest spora, bo każde kąpielisko powinno mieć m.in. stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne. Powinno też zostać wyposażone w ratowniczą łódź motorową, wiosłową, koło ratunkowe z nietonącą linką o długości 25 m lub pasy ratownicze. Do tego dochodzą jeszcze tablice do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza, prędkości wiatru oraz wysokości fali czy megafony na każdym stanowisku ratowniczym. To powoduje, że uruchomienie kąpieliska jest kosztowne.

jezioro plaza

Wymagania dotyczące miejsc wyznaczonych do kąpieli są mniejsze. Ale i tak konieczna jest pewna infrastruktura. I tak, w Ośnie nad jeziorem Reczynek mamy nowy pomost, przebieralnie, toalety, plac zabaw, ławki itp. Oraz pobliski punkt gastronomiczny. I oczywiście opiekę ratowników.

- W Rzepinie nad jeziorem Długie jest w tym roku nowość, wodny plac zabaw z trampolinami - mówi Elżbieta Pych, nadzorująca ochronę środowiska w rzepińskim magistracie. Jednak jest on przeznaczony raczej dla osób dorosłych, ponieważ jest tam dość głęboko. Spełnia również rolę pomostu, można się na nim opalać. Oprócz tego w Rzepinie bezpieczeństwa kąpiących strzegą ratownicy, są toalety, przebieralnie, 10 nowych ławek, kosze na śmieci.

W najbliższym czasie niedaleko Słubic powstanie prawdopodobnie jeszcze jedno miejsce do kąpieli, w gminie Cybinka. Ale o tym będziemy informować na bieżąco.

Na wypoczynek za Odrę

Wspomniane jeziora znajdują się w promieniu 30 km od Słubic. Nieco bliżej jest niemieckie Helenesee, gdzie wstęp jest płatny. Osoba dorosła płaci 2 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1 euro. Po 17.00 cena spada do 1 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 2 euro. Jeśli chcemy zabrać psa, zapłacimy za niego 1 euro.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama