Słubice: 28 maja 2018   |   Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
reklama
reklama

Gdzie nad wodę w naszym powiecie?

Wciąż czekamy na wyniki badania wody w słubickim basenie, a tymczasem wiemy już, gdzie poza Słubicami woda nadaje się do kąpieli. Są trzy takie miejsca nad jeziorami w naszej okolicy.

jezioro wakacje 

W samych Słubicach możemy się wybrać tylko na basen, innego miejsca do kąpieli nie ma. W naszej gminie nie ma również jeziora z oficjalnym miejscem do kąpieli, gdzie można by wypocząć. Musimy więc jeździć dalej, do sąsiednich gmin.

Sanepid przebadał trzy lokalizacje

Oczywście wiele osób korzysta z tzw. dzikich kąpielisk, których w okolicy nie brakuje. Częstym celem wakacyjnych wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen. Wszystkie te miejsca nie zostały jednak w tym roku zgłoszone do nadzoru Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach, nie wiadomo więc jak jest tam z jakością wody.

Sanepid przebadał 3 miejsca na terenie powiatu słubickiego: nad jeziorem Reczynek w Ośnie Lubuskim, nad jeziorem Długie w Rzepinie oraz, na wniosek zielonogórskich harcerzy, jezioro Grzybno w Świniarach (niedaleko Ośna Lubuskiego). Jak informuje Krzysztof Dobrowolski, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej, ocena jakości wody we wszystkich tych trzech miejscach jest pozytywna - woda nadaje się do kąpieli. Badanie będzie powtórzone jeszcze dwukrotnie.

Kąpielisko czy miejsce do kąpieli?

Przypomina jednocześnie, że są to miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, a nie kąpieliska. Różnica jest spora, bo każde kąpielisko powinno mieć m.in. stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne. Powinno też zostać wyposażone w ratowniczą łódź motorową, wiosłową, koło ratunkowe z nietonącą linką o długości 25 m lub pasy ratownicze. Do tego dochodzą jeszcze tablice do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza, prędkości wiatru oraz wysokości fali czy megafony na każdym stanowisku ratowniczym. To powoduje, że uruchomienie kąpieliska jest kosztowne.

jezioro plaza

Wymagania dotyczące miejsc wyznaczonych do kąpieli są mniejsze. Ale i tak konieczna jest pewna infrastruktura. I tak, w Ośnie nad jeziorem Reczynek mamy nowy pomost, przebieralnie, toalety, plac zabaw, ławki itp. Oraz pobliski punkt gastronomiczny. I oczywiście opiekę ratowników.

- W Rzepinie nad jeziorem Długie jest w tym roku nowość, wodny plac zabaw z trampolinami - mówi Elżbieta Pych, nadzorująca ochronę środowiska w rzepińskim magistracie. Jednak jest on przeznaczony raczej dla osób dorosłych, ponieważ jest tam dość głęboko. Spełnia również rolę pomostu, można się na nim opalać. Oprócz tego w Rzepinie bezpieczeństwa kąpiących strzegą ratownicy, są toalety, przebieralnie, 10 nowych ławek, kosze na śmieci.

W najbliższym czasie niedaleko Słubic powstanie prawdopodobnie jeszcze jedno miejsce do kąpieli, w gminie Cybinka. Ale o tym będziemy informować na bieżąco.

Na wypoczynek za Odrę

Wspomniane jeziora znajdują się w promieniu 30 km od Słubic. Nieco bliżej jest niemieckie Helenesee, gdzie wstęp jest płatny. Osoba dorosła płaci 2 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1 euro. Po 17.00 cena spada do 1 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 2 euro. Jeśli chcemy zabrać psa, zapłacimy za niego 1 euro.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama