Słubice: 17 listopada 2018   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Rowerowe wakacje w Cybince

To, że naszej okolicy można ciekawie spędzić wakacje, udowadnia Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO. Już po raz siódmy zorganizowało wypoczynek na rowerach, podczas którego dzieci i młodzież zwiedzają i poznają najbliższą okolicę, jej przyrodę, historię.

rowery cybinka

„Rowerowe Wakacje” rozpoczęły się 26 czerwca. W tym roku we wspólnych wyprawach po Cybince i okolicach bierze udział rekordowa liczba 74 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Wypoczywają pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców, którzy jak zwykle, za swoją pracę nie biorą wynagrodzenia.

- Promujemy turystykę rowerową i kajakową, przez dzieci chcemy pokazać rodzicom, jak można aktywnie spędzać czas – mówi Eugenia Niedźwiedzka, prezes Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO. Dodaje, że celem wspólnych wycieczek jest nie tylko namawianie dzieci do aktywności fizycznej, ale też edukacja: przyrodnicza, historyczna, a przede wszystkim poznawanie ciekawych ludzi, którzy dzielą się z nimi swoimi przeżyciami.

O bezpieczeństwo uczestników rowerowych wypraw, zwłaszcza podczas przejazdów drogami dba policja. Pierwszego dnia „wakacji” policjanci z posterunku w Cybince, z asp. szt. Małgorzatą Taszarek na czele, opowiedzieli dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwrócili uwagę na używanie kasków ochronnych i odblasków, przypomnieli o niezbędnym wyposażeniu roweru. Zanim uczestnicy wyruszyli w trasę, policjanci wyrywkowo sprawdzili stan techniczny rowerów.

A kilometrów do przejechania jest trochę, ponieważ program jest przebogaty. Zakłada 10 dni pełnych atrakcji, tych bliższych, w zasięgu rowerowych wypraw, i nieco dalszych, do których dojechać trzeba będzie autobusem.

rowery cybinka_2

- W poniedziałek, pierwszego dnia, dzieci odwiedziły Urząd Miejski w Cybince i poznały władze miasta. Każdy chciał sobie zrobić zdjęcie w fotelu burmistrza – opowiada E. Niedźwiedzka. Potem uczestnicy wakacji pojechali do gospodarstwa agroturystycznego państwa Niparko w Białkowie.

- Niektóre dzieci pierwszy raz widziały świnie czy króliki. Dowiedziały się, czym różni się rumianek od stokrotek – dodaje prezeska. A także zobaczyły, jak piecze się chleb w prawdziwym piecu chlebowym podczas warsztatów „Jak to z chlebem było”.

Za dziećmi już także wizyta w Nadleśnictwie Cybinka, połączona z lekcją nie tylko przyrody, ale także historii. Dzieci odwiedziły pobliskie zapadliska pokopalniane i dowiedziały się, dlaczego zostały zalane wodą. Uczyły się również udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej od ratowników medycznych i strażaków.

Przed nimi jeszcze wycieczka do Wrocławia, do Afrykarium, a potem powrót na rowery: wyprawa do Rybojedzka, gdzie m.in. będą obserwować ptaki bytujące nad Odrą, do Uradu, gdzie obejrzą dom budowany z gliny i słomy. Spotkają się z byłym sołtysem, który opowie o historii miejscowości, zwiedzą stację pomp Doliny Uradzkiej.

rowery cybinka_3

Kolejnego dnia autokarem odwiedzą Rzepin, aby spotkać się m.in. z przedstawicielami Związku Lotnictwa Lądowego i obejrzeć kultowe dromadery, a także posłuchają o historii PKP. Zawitają także do Ośna Lubuskiego, wykąpią się w jeziorze, obejrzą pozostałości fortyfikacji. W planach jest spływ kajakowy Pliszką, poznanie historii i zabytków Sądowa. Ostatni dzień to wycieczka po ścieżce edukacyjnej Cybinka-Bieganów, a na zakończenie wspólna biesiada. - Dzieci wracają bardzo zmęczone i bardzo szczęśliwe, i o to właśnie nam, organizatorom chodzi – mówi E. Niedźwiedzka.

„Rowerowe Wakacje” są dofinansowane z budżetu gminy Cybinka oraz przez sponsorów. Partnerami Cybińskiego Stowarzyszenia PRO-EKO są Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Cybince i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Cybince.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama