Słubice: 11 grudnia 2017   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
reklama
reklama

Ruszył sezon motocyklowy - policja apeluje o rozwagę

Sezon motocyklowy w pełni. Niestety wraz z jego rozpoczęciem rośnie liczba wypadków z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policja apeluje nie tylko o ostrożność, ale również o kulturę i życzliwość podczas jazdy.

wypadek golilce

Motocykliści to szczególna grupa uczestników ruchu, są o wiele bardziej narażeni na urazy podczas wypadków i kolizji. Użytkownicy jednośladów w konfrontacji z większym pojazdem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie kombinezony i kaski. W odróżnieniu do samochodów nie mają pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, ani kontrolowanych stref zgniotu.

- Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań. Znacznie przekraczając dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie - przestrzegają policjanci.

Mundurowi podkreślają, że istotne jest, aby wszyscy użytkownicy dróg przestrzegali przepisów oraz byli wobec siebie życzliwi. Z tym jest nadal duży problem o czym dobitnie mówią statystyki. W 2016 roku w skali kraju zanotowano aż 2299 wypadków z udziałem motocyklistów, w których śmierć poniosły 232 osoby, a 1846 zostało rannych. Do prawie połowy wypadków przyczynili się inni użytkownicy drogi. Ustalenie przyczyn jednak pozostaje sprawą drugorzędną, nikomu nie zwróci już zdrowia, ani życia.

W tym roku na drogach powiatu słubickiego mieliśmy już kilka poważnych zdarzeń z udziałem jednośladów. 28 maja na ul. Rzepińskiej zginął 26-letni motocyklista. 5 czerwca w Nowych Biskupicach motocykl zderzył się z osobówką, a 26 marca na wylocie Słubic w kierunku Kostrzyna auto wjechało w prawidłowo jadącą na motocyklu parę (oboje zostali ranni).

Policja apeluje nie tylko o rozwagę i rozsądek na drogach, ale również o kulturę i życzliwość. Często drobny gest może zmienić przebieg dalszych wydarzeń, a nawet uratować życie.

- Pamiętajmy, że na drodze wszyscy są równi - podkreślają mundurowi.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się wystrój świąteczny Słubic?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama