Słubice: 20 kwietnia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
reklama
reklama

Słubice w czołówce rankingu lubuskich gmin

26 maja podczas IV Lubuskiego Forum Samorządowego wręczono nagrody laureatom I Konkursu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W klasyfikacji gmin miejsko-wiejskich na drugim miejscu uplasowała sie gmina Słubice.

urzad miejski_slubice

Wydarzenie odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. W towarzystwie marszełek Elżbiety Polak oraz byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, dyskutowano na temat aktualnej kondycji samorządów oraz o ich ważnej roli we współczesnym systemie politycznym. Uczestnicy dyskusji mieli okazję do podzielenia się własnymi doświadczeniami. Wielu z nich zachęcało do obrony samorządu, który - jak podkreślała E. Polak - jest w tej chwili zagrożony.

IV Lubuskie Forum Samorządowe było też okazją do nagrodzenia lubuskich gmin, które okazały się najlepsze w I Konkursie Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W badaniach brano pod uwagę m.in. wydatki inwestycyjne, dochody własne gminy, liczbę osób pracujących, migrację i emigrację ludności, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a nawet procent radnych z wyższym wykształceniem. Ranking został przygotowany przez prof. dr hab. Egueniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej, który bardzo ciepło wyrażał się o naszym województwie:

- Lubuskie w ciągu 15 lat odniosło ogromny sukces, ponieważ podwoiło PKB. To prawdziwa rewolucja cywilizacyjna. Jest tylko 9 województw, którym się to udało. W Lubuskiem zaczynają pojawiać się centra rozwoju, które oddziałują i takie gminy, które na to oddziaływanie reagują, to fantastyczne - podkreślał profesor.

Nagrody zostały wręczone gminom wiejskim, miejsko-wiejskim oraz miejskim. Gmina Słubice znalazła się na drugim miejscu w tej drugiej kategorii, zaraz po Zbąszynku. Wyprzedziła m. in.: Babimost, Świebodzin, Bytom Odrzański, Międzyrzecz, Lubsko, Szprotawę, Sulęcin i Sulechów.

dyplom ranking
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama