Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Słubice w czołówce rankingu lubuskich gmin

26 maja podczas IV Lubuskiego Forum Samorządowego wręczono nagrody laureatom I Konkursu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W klasyfikacji gmin miejsko-wiejskich na drugim miejscu uplasowała sie gmina Słubice.

urzad miejski_slubice

Wydarzenie odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. W towarzystwie marszełek Elżbiety Polak oraz byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, dyskutowano na temat aktualnej kondycji samorządów oraz o ich ważnej roli we współczesnym systemie politycznym. Uczestnicy dyskusji mieli okazję do podzielenia się własnymi doświadczeniami. Wielu z nich zachęcało do obrony samorządu, który - jak podkreślała E. Polak - jest w tej chwili zagrożony.

IV Lubuskie Forum Samorządowe było też okazją do nagrodzenia lubuskich gmin, które okazały się najlepsze w I Konkursie Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W badaniach brano pod uwagę m.in. wydatki inwestycyjne, dochody własne gminy, liczbę osób pracujących, migrację i emigrację ludności, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a nawet procent radnych z wyższym wykształceniem. Ranking został przygotowany przez prof. dr hab. Egueniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej, który bardzo ciepło wyrażał się o naszym województwie:

- Lubuskie w ciągu 15 lat odniosło ogromny sukces, ponieważ podwoiło PKB. To prawdziwa rewolucja cywilizacyjna. Jest tylko 9 województw, którym się to udało. W Lubuskiem zaczynają pojawiać się centra rozwoju, które oddziałują i takie gminy, które na to oddziaływanie reagują, to fantastyczne - podkreślał profesor.

Nagrody zostały wręczone gminom wiejskim, miejsko-wiejskim oraz miejskim. Gmina Słubice znalazła się na drugim miejscu w tej drugiej kategorii, zaraz po Zbąszynku. Wyprzedziła m. in.: Babimost, Świebodzin, Bytom Odrzański, Międzyrzecz, Lubsko, Szprotawę, Sulęcin i Sulechów.

dyplom ranking
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama