Słubice: 15 października 2018   |   Imieniny: Florentyny, Ambrożego, Gawła
reklama
reklama

Odszedł Richard Pyritz - wieloletni przyjaciel Viadriny

Dr Richard Pyritz zmarł 12 maja w wieku 77 lat. Honorowy senator Viadriny to postać wybitnie zasłużona dla naszego pogranicza i działająca rzecz pojednania między Polską i Niemcami. Był także nieocenionym przyjacielem studentów.

richard pritz
Dr Richard Pyritz (fot. Krzysztof Ruchniewicz)

Dr Richard Pyritz urodził się 30 kwietnia 1940 r. W Szczecinie. W 1975 r. ukończył studia na Wyższej Szkole Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze, a w 1977 roku uzyskał tytuł doktora.

Zebrał ponad 800.000 euro na stypendia

Już w czasach studenckich Richard Pyritz silnie związał się z Polską. Był jedną z najwybitniejszych postaci w stuletniej historii Rotary International – stowarzyszenia ludzi z całego świata, którzy świadczą pomoc humanitarną. Ich hasło przewodnie to "Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”. Organizacja ma na celu pomoc w budowaniu dobrej woli i utrzymanie pokoju na świecie.

Przygodę z organizacją Rotary rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów. Został członkiem klubu Rotary Herzogtum Lauenburg-Mölln, a następnie w 1992 roku sam założył klub Rotary Ratzeburg-Alte Salzstraße. W 1998 dr Richard Pyritz zainicjował program stypendialny Rotary Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Do tego czasu w ramach projektuj zebrał ponad 800.000 euro na stypendia dla około 500 studentek i studentów.

Wspierał Polskę i Polaków

Dr Pyritz odwiedził Polskę ponad 200 razy. W latach 80-tych XX wieku pospieszył z pomocą charytatywną, podczas której zbierał pieniądze na lekarstwa, urządzenia i sprzęt medyczny. W organizacji pomocy dla Polski często korzystał ze wsparcia niemieckich przyjaciół. W 1977 roku zaangażował Güntera Grassa (prywatnie swojego przyjaciela do gry w karty) dla działań na rzecz polskich powodzian.

Richard Pyritz był serdecznym, ale krytycznym obserwatorem relacji polsko-niemieckich. Ich stała poprawa była dla niego sprawą priorytetową. Organizował wiele dyskusji w Niemczech z udziałem polskich referentów, by na bieżąco przekazywać informacje do niemieckiej opinii publicznej o sytuacjach, problemach i wyzwaniach dotyczących obu narodów.

Nagrody za dobre serce

Richard Pyritz za życia otrzymał wiele orderów i medali od władz różnych szczebli, uczelni, organizacji i instytucji. Został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP oraz Federalnym Krzyżem Zasługi RFN. Szczególnie dumny był z wręczonej mu w 2010 roku honorowej legitymacji studenckiej Viadriny o numerze 100.000.  Ukoronowaniem wieloletniego zaangażowania dr Pyritza była wydana w 2009 roku książka pt. „Die Viadrina. Eine Universität als Brücke zwischen Deutschland und Polen.“

Viadrina pamięta o swoim przyjacielu

14 grudnia 2016 roku Senat Uniwersytetu Europejskiego we Frankfurcie uhunorował Richarda Pyritza tytułem Honorowego Senatora Viadriny za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz uczelni. Uroczyste nadanie tego szczególnego tytułu miało odbyć się podczas tegorocznej jubileuszowej inauguracji XXVI Roku Akademickiego. Nie dane mu jednak będzie osobiste odebranie tego tytułu.

- Był prawdziwym przyjacielem ludzi. Przyjacielskie kontakty pomiędzy ludźmi szczególnie leżały mu na sercu i to je niestrudzenie wspierał w setkach projektów. Niestety Richard Pyritz nie odbierze już osobiście tytułu Honorowego Senatora. Dr Richard Pyritz na zawsze pozostanie w pamięci pracowników i studentów Uniwersytetu Europejskiego Viadrina - powiedział o zmarłym prezydent Viadriny prof. dr Alexander Wöll.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama