Słubice: 20 czerwca 2018   |   Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Podróż przez historię i współczesność Doliny Dolnej Odry
reklama
reklama

Podróż przez historię i współczesność Doliny Dolnej Odry

Dolina Dolnej Odry to prawdziwe bogactwo przyrody, piękne krajobrazy i ciekawa kultura. Dla miłośników tego obszaru oraz dla chętnych, którzy chcą poznać jego urodę i zmienne losy, organizowana jest podróż studyjna. To ostatni dzwonek, by zapisać się na wydarzenie!

dolina odry

Wydarzenie organizowane przez Instytut Historii Stosowanej odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. To już kolejna inicjatywa ze strony instytutu. Od lat, organizując rozmaite wycieczki, projekty i seminaria, wspiera transgraniczny dialog oraz historyczne kształcenie mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza.

O czym będzie podróż?

Tym razem tematem przewodnim tegorocznej, dwudniowej wyprawy będzie historia i współczesność Doliny Dolnej Odry – dokładniej okolice Gryfina i Schwedt. Główną problematyką podróży będzie wpływ krajobrazu nadrzecznego na gospodarkę, kulturę czasu wolnego i ochronę przyrody zarówno na polskim, jak i niemieckim brzegu Odry.

Kto może wziąć udział?

Udział w wydarzeniu może wziąć udział każdy, organizatorzy zapraszają zarówno osoby z Polski, jak i z Niemiec. To dobra okazja zarówno dla tych, którzy już zajmują się tym obszarem i chcą nawiązać nowe, transgraniczne znajomości, jak i dla nowicjuszy.

- Nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do osób zajmujących się edukacją i ochroną przyrody, przedstawicieli stowarzyszeń, dziennikarzy i studentów - zachęca Małgorzata Murao z instytutu.

Cała prawda o nadodrzańskim regionie

W trakcie podróży uczestnicy odwiedzą instytucje i osoby zajmujące się na co dzień środowiskiem naturalnym, gospodarką i dziedzictwem kulturowym regionu. Zaplanowano również warsztaty oraz wędrówki, podczas których zainteresowani poznają nadodrzański krajobraz. Biorący udział w wydarzeniu poznają historię Gryfina i Widuchowa.

Niewątpliwą atrakcję będzie wizyta w winnicy Turnau w Baniewicach oraz wycieczka do Gartzer Schrey w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry. Organizatorzy odpowiedzą na wiele pytań, poruszą temat mieszkańców, grup etnicznych oraz migracji, a także opowiedzą o zmianach granic i roli Szczecina.

To już ostatni dzwonek

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 20 maja. To ostatnia szansa aby zapisać się na to wydarzenie. Zainteresowani mogą wysłać wiadomość emailem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub zgłosić swój udział poprzez formularz internetowy.

Opłata za uczestnictwo wynosi 110 zł (dla studentów 65 zł) Kwota pokrywa koszty programowe, transport w trakcie podróży, dwa noclegi i wyżywienie. Dojazd i powrót do/z Gryfina (ewentualnie Tantow w Niemczech) uczestnicy organizują we własnym zakresie. Prawdopodobnie możliwe będzie też zorganizowanie dojazdu w grupach np. z Chojny, Gorzowa Wielkopolskiego czy Słubic.

---

Projekt realizowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów. Partnerami projektu jest Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” (Chojna) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama