Słubice: 23 maja 2017   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

90. urodziny pioniera lubuskiej oświaty

90-te urodziny to piękna i okrągła rocznica. Nie każdemu udaje się osiągnąć tak sędziwy wiek. Słubiczanin Adam Soplica, jeden z pierwszych nauczycieli na ziemi lubuskiej, miał okazję świętować go w doborowym towarzystwie.

adam soplica2
Uroczystość przyciągnęła wielu gości

Adam Soplica (rocznik 1927) to jeden z powojennych pionierów naszego regionu. Na ziemię lubuską przyjechał z Baranowic. W 1946 roku ukończył wieczorową szkołę dla dorosłych w Ośnie Lubuskim, gdzie od 1947 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej. W latach 1954-1985 pracował w Wydziale Oświaty w Rzepinie i w Słubicach. Następnie już jako emeryt postanowił zostać nauczycielem w Szkole Podstawowej w Kowalowie.

Budował słubicką oświatę

Przez lata dał się poznać jako aktywny działacz społeczny i przyjaciel dzieci, wychowaca wielu pokoleń. W szkolnych murach współtworzył wydarzenia upamiętniające polską historię, organizował lekcje patriotyzmu. Za swoją pracę i działalność został uhonorowany wieloma nagrodami: m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także złotą odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Szczególnie bliską jego sercu jest złota odznaka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Sto lat to za mało

Członkowie Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Słubicach także postanowili w specjalny sposób uhunorować swojego kolegę i przypomnieć jego zasługi. Świetną okazją ku temu była 90. rocznica urodzin Adam Soplicy.

Uroczystość odbyła się 15 maja w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Piłsudskiego. Na jubileusz przybyło wiele gości. Rodzina, przyjaciele, a także przedstawiciele słubickiej oświaty i służb mundurowych. Najważniejszego gościa specjalnym przemówieniem powitał Mieczysław Pazda, szef słubickich kombatantów.

- Trudno znaleźć słowa, które były by dość piękne, aby podziękować Ci za Twą pracę, poświęcenie, za serce i miłość. Nasze podziękowanie to wdzięczność, że dzięki Tobie kilka pokoleń młodzieży wyrosło na dobrych ludzi - mówił wzruszony.

adam soplica
Życzenia Adamowi Soplicy składa Józef Stupienko

Następnie każdy z przybyłych gości składał panu Adamowi życzenia, wręczał bukiety kwiatów i upominki. Nie zabrakło także wielkiego tortu oraz licznych toastów. Sam solenizant nie krył łez wzruszenia i dziękował wszystkim za tak liczne przybycie. To już drugi kombatant w słubickim stowarzyszeniu, który osiągnął ten wiek. Panu Adamowi życzmy kolejnych długich lat w dobrym zdrowiu, a słubickiej oświacie wielu jego godnych następców.

Słubiccy kombatanci ciągle aktywni

Stowarzyszenie kombatantów w Słubicach zrzesza osoby, które na rozmaity sposób zasłużyły się w walce o wolność i niepodległość Polski. Są tu żołnierze Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej czy podziemnych organizacji ruchu oporu. Do stowarzyszenia przynależą także byli więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów.

Członkowie związku, mimo nierzadko zaawansowanego wieku, są bardzo aktywni. Co roku organizują wspólną wigilię czy pamiętają o urodzinach najstarszych członków. Angażują się w organizację uroczystości patriotycznych i konkursów szkolnych, które pielęgnują pamięć o dziejach walk niepodległościowych.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz budowę mariny rzecznej w Słubicach?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama