Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Niemiecki historyk wyróżniony za pamięć o słubickich cmentarzach (wideo)
reklama
reklama

Niemiecki historyk wyróżniony za pamięć o słubickich cmentarzach (wideo)

Eckard Reiß otrzymał Medal Leopolda Brunszwickiego za działalność na rzecz słubickich nekropolii. Doceniono go nie tylko za napisanie dwujęzycznej monografii cmentarza żydowskiego w Słubicach „Makom tow – dobre miejsce”, ale także za wieloletnie osobiste zaangażowanie w odkrywanie śladów dawnej historii.

cmentarz zydowski

Medal Leopolda Brunszwickiego (Leopold-Medaille) przyznawany jest od 2002 roku przez Rotary Club Frankfurt (Oder). Otrzymują go osobistości szczególnie zasłużone dla naszej części pogranicza. Stowarzyszenie promuje w ten sposób poszerzanie świadomości historycznej, docenia dokonania konkretnego człowieka i propaguje własną działalność wśród szerszej publiczności.

Sam medal przypomina o księciu Leopoldzie Brunszwickim, siostrzeńcu królewskim i komendancie frankfurckiego garnizonu, który 27 kwietnia 1785 r. podczas wielkiej powodzi roztopowej jako jedyna jej wówczas ofiara utonął w nurtach Odry, niosąc ratunek mieszkańcom obu brzegów. Jego ciało znaleziono kilka dni później w okolicach dzisiejszego skrzyżowania ul. Mickiewicza i ul. Kopernika w Słubicach. Książę Leopold wybudował m.in. szkołę dla ubogich dzieci z rodzin wojskowych i sierot po poległych żołnierzach (dzisiejsze Muzeum Kleista) oraz zasłynął z obywatelskiego i humanistycznego zaangażowania.

Tegorocznym laureatem nagrody został Eckard Reiß, niemiecki historyk, autor dwujęzycznej monografii cmentarza żydowskiego w Słubicach „Makom tow – dobre miejsce”, współdokumentujący również dziedzictwo miejscowego cmentarza komunalnego. Uroczyste wręczenie odbyło się 24 kwietnia. Jak uzasadniono wybór?

- Stowarzyszenie docenia w szczególności wybitne zasługi Eckarda Reißa na rzecz dwumiasta Frankfurt nad Odrą - Słubice przez zaangażowanie dla cmentarza żydowskiego, m.in. przez osobiste poszukiwania i przywrócenie usuniętych lub zarośniętych nagrobków, przez dokładne zlokalizowanie grobu rabina Josepha ben Meir Theomima, przez wsparcie rabinów przy przywróceniu trzech głów macew nekropolii, przez opiekę nad kluczami cmentarza w pierwszych latach po jego ponownym ogrodzeniu, jak i za współpracę z polskim popularyzatorem historii lokalnej (Rolandem Semikiem) w stworzeniu miejsca pamięci dla pochowanych na dzisiejszym polskim cmentarzu komunalnym w okresie niemieckim - informują przedstawiciele Rotary Club.

Eckard Reiß

Kim jest Eckard Reiß? Ma 75 lat, jest frankfurtczykiem w szóstym pokoleniu, choć jego przodkowie żyli również w Saksonii i Żarach (Sorau) na Dolnym Śląsku. Współtworzył ścieżkę edukacyjną po historycznych miejscach Słubic (2012) oraz współorganizował pierwszy trzy polsko-niemieckie spacery pojednania z okazji Dnia Wszystkich Świętych (2012-2014). Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu powstało wiele opracowań dotyczących lokalnej historii, które zostały opublikowane przez Roland Semika w naszym dziale historycznym "Słubice wczoraj i dziś" (wkrótce kolejne artykuły).

Poniżej film wideo prezentujący wywiad z Eckardem Reißem na temat cmenatarza żydowskiego w Słubicach. Materiał (jak również zdjęcia) udostępnił Roland Semik.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama