Słubice: 23 maja 2017   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Niemiecki historyk wyróżniony za pamięć o słubickich cmentarzach (wideo)
reklama
reklama

Niemiecki historyk wyróżniony za pamięć o słubickich cmentarzach (wideo)

Eckard Reiß otrzymał Medal Leopolda Brunszwickiego za działalność na rzecz słubickich nekropolii. Doceniono go nie tylko za napisanie dwujęzycznej monografii cmentarza żydowskiego w Słubicach „Makom tow – dobre miejsce”, ale także za wieloletnie osobiste zaangażowanie w odkrywanie śladów dawnej historii.

cmentarz zydowski

Medal Leopolda Brunszwickiego (Leopold-Medaille) przyznawany jest od 2002 roku przez Rotary Club Frankfurt (Oder). Otrzymują go osobistości szczególnie zasłużone dla naszej części pogranicza. Stowarzyszenie promuje w ten sposób poszerzanie świadomości historycznej, docenia dokonania konkretnego człowieka i propaguje własną działalność wśród szerszej publiczności.

Sam medal przypomina o księciu Leopoldzie Brunszwickim, siostrzeńcu królewskim i komendancie frankfurckiego garnizonu, który 27 kwietnia 1785 r. podczas wielkiej powodzi roztopowej jako jedyna jej wówczas ofiara utonął w nurtach Odry, niosąc ratunek mieszkańcom obu brzegów. Jego ciało znaleziono kilka dni później w okolicach dzisiejszego skrzyżowania ul. Mickiewicza i ul. Kopernika w Słubicach. Książę Leopold wybudował m.in. szkołę dla ubogich dzieci z rodzin wojskowych i sierot po poległych żołnierzach (dzisiejsze Muzeum Kleista) oraz zasłynął z obywatelskiego i humanistycznego zaangażowania.

Tegorocznym laureatem nagrody został Eckard Reiß, niemiecki historyk, autor dwujęzycznej monografii cmentarza żydowskiego w Słubicach „Makom tow – dobre miejsce”, współdokumentujący również dziedzictwo miejscowego cmentarza komunalnego. Uroczyste wręczenie odbyło się 24 kwietnia. Jak uzasadniono wybór?

- Stowarzyszenie docenia w szczególności wybitne zasługi Eckarda Reißa na rzecz dwumiasta Frankfurt nad Odrą - Słubice przez zaangażowanie dla cmentarza żydowskiego, m.in. przez osobiste poszukiwania i przywrócenie usuniętych lub zarośniętych nagrobków, przez dokładne zlokalizowanie grobu rabina Josepha ben Meir Theomima, przez wsparcie rabinów przy przywróceniu trzech głów macew nekropolii, przez opiekę nad kluczami cmentarza w pierwszych latach po jego ponownym ogrodzeniu, jak i za współpracę z polskim popularyzatorem historii lokalnej (Rolandem Semikiem) w stworzeniu miejsca pamięci dla pochowanych na dzisiejszym polskim cmentarzu komunalnym w okresie niemieckim - informują przedstawiciele Rotary Club.

Eckard Reiß

Kim jest Eckard Reiß? Ma 75 lat, jest frankfurtczykiem w szóstym pokoleniu, choć jego przodkowie żyli również w Saksonii i Żarach (Sorau) na Dolnym Śląsku. Współtworzył ścieżkę edukacyjną po historycznych miejscach Słubic (2012) oraz współorganizował pierwszy trzy polsko-niemieckie spacery pojednania z okazji Dnia Wszystkich Świętych (2012-2014). Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu powstało wiele opracowań dotyczących lokalnej historii, które zostały opublikowane przez Roland Semika w naszym dziale historycznym "Słubice wczoraj i dziś" (wkrótce kolejne artykuły).

Poniżej film wideo prezentujący wywiad z Eckardem Reißem na temat cmenatarza żydowskiego w Słubicach. Materiał (jak również zdjęcia) udostępnił Roland Semik.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz budowę mariny rzecznej w Słubicach?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama