Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Nagroda Viadriny trafi do twórców podręczników historii
reklama
reklama

Nagroda Viadriny trafi do twórców podręczników historii

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa została wyróżniona w tym roku prestiżową Nagrodą Viadriny. Przyznano ją za opracowanie serii podręczników do nauki polskiej i niemieckiej historii.

ksiazki

Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzymują ją wybitne osobistości z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do pogłębiania współpracy polsko-niemieckiej. Nagroda, poza prestiżem, ma też wymiar finansowy. Laureat otrzymuje 5000 euro.

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa działa od 1972 roku i tworzy płaszczyznę współpracy dla historyków i geografów z Polski i Niemiec. Tegoroczna nagroda została przyznana za ponad 40-letnie zaangażowanie w opracowanie serii podręczników do nauki historii. Nie byłoby w tym być może nic szczególnego, gdyby nie to, że podręczniki powstały jako identyczne w treści, ale mają dwie wersję językowe – polską i niemiecką.

Są to książki przeznaczone dla szkół ponadpodstawowych po obu stronach Odry. Pierwszy tom serii „Europa. Nasza historia.” został wydany w czerwcu 2016. Całość, cztery tomy ma być gotowa do roku 2020, a obejmować będzie czasy prehistoryczne, średniowiecze, okres nowożytny aż do początku XXI wieku.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Laudację wygłosi francusko-niemiecki historyk, prof. dr Étienne François, uznany ekspert w dziedzinie europejskiej kultury pamięci.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. tłumacz Karl Dedecius (1999), Günter Grass (2001), Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy Krzysztof Penderecki (2011) czy były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher (2013).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama