Słubice: 22 kwietnia 2018   |   Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
reklama
reklama

Nagroda Viadriny trafi do twórców podręczników historii

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa została wyróżniona w tym roku prestiżową Nagrodą Viadriny. Przyznano ją za opracowanie serii podręczników do nauki polskiej i niemieckiej historii.

ksiazki

Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzymują ją wybitne osobistości z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do pogłębiania współpracy polsko-niemieckiej. Nagroda, poza prestiżem, ma też wymiar finansowy. Laureat otrzymuje 5000 euro.

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa działa od 1972 roku i tworzy płaszczyznę współpracy dla historyków i geografów z Polski i Niemiec. Tegoroczna nagroda została przyznana za ponad 40-letnie zaangażowanie w opracowanie serii podręczników do nauki historii. Nie byłoby w tym być może nic szczególnego, gdyby nie to, że podręczniki powstały jako identyczne w treści, ale mają dwie wersję językowe – polską i niemiecką.

Są to książki przeznaczone dla szkół ponadpodstawowych po obu stronach Odry. Pierwszy tom serii „Europa. Nasza historia.” został wydany w czerwcu 2016. Całość, cztery tomy ma być gotowa do roku 2020, a obejmować będzie czasy prehistoryczne, średniowiecze, okres nowożytny aż do początku XXI wieku.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Laudację wygłosi francusko-niemiecki historyk, prof. dr Étienne François, uznany ekspert w dziedzinie europejskiej kultury pamięci.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. tłumacz Karl Dedecius (1999), Günter Grass (2001), Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy Krzysztof Penderecki (2011) czy były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher (2013).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama