Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/07/14 19:13 #34746

  • pancerniak
  • pancerniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam mieszkańców Słubic i użytkowników forum słubice24.pl.
Kilka razy do roku odwiedzam Wasze miasto. Moje pytanie. Co się stało z tablicą na "Pomniku czynu żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego", który znajduje się przy ul. Kościuszki ?
Czy to tzw dekomunizacja, czy renowacja?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/07/15 20:11 #34750

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Została zdjęta na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Moim zdaniem w tym konkretnym przypadku mocno dyskusyjna decyzja. Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): pancerniak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/07/16 18:48 #34754

  • pancerniak
  • pancerniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dziękuję Pirlo za odpowiedź. Tak myślałem, że zadziałała ta dziwna ustawa. Mam jednak nadzieję, że historia i mieszkańcy po latach pozytywnie ocenią okres stacjonowania jednostek wojskowych ŚOW w Słubicach i okolicy. Choć niektóre zdarzenia z tym związane były tragiczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/07/19 15:15 #34763

  • Zibowski
  • Zibowski Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 34
  • Otrzymane podziękowania: 5
Dekomunizacja w tym przypadku nie powinna mieć zastosowania. Przed zlotem młodzieży bodajże w 1977 roku Słubice były wielkim placem budowy. Własnie żołnierze ŚOW mieli duży udział w modernizacji centrum Słubic. To właśnie wtedy w ekspresowym tempie powstała dwupasmówka bez której trudno wyobrażić sobie dziesiejsze Słubice. Jeżeli ta tablica jest zachowana powinna wróćić na swoje miejsce. Należy sie to tym młodym żołnierzom !!
Za tę wiadomość podziękował(a): PUK, pancerniak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/07/22 12:14 #34765

  • Centrumrk
  • Centrumrk Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 1
Też tak uważam
Po przebytej dolegliwości lub urazie każdego...
Za tę wiadomość podziękował(a): pancerniak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pomnik czynu żołnierzy ŚOW 2019/09/02 21:02 #34860

  • pancerniak
  • pancerniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witajcie.
Będąc kilka dni temu w Słubicach, postanowiłem na swój sposób zapytać kilkoro przypadkowych mieszkańców o wspomnianą w tym wątku tablicę. Wybrałem na swoją sondę trójkąt ulic: Kościuszki, Aleja Młodzieży Polskiej, Daszyńskiego. Okazuje się, że większość z pytanych osób nie zauważyło jak dotąd jej braku. U jednej z pytanych pań temat wywołał chwilową agresję. Pomyślałem wtedy, że to może ten upał i zmęczenie. Przeprosiłem ją i poszedłem dalej. Usiadłem na ławce pomiędzy Muszkieterami, a sklepem z elektroniką ME. Po jakimś czasie, obok przysiadł się starszy pan. Spojrzałem na jego spracowane dłonie i bardzo zmęczoną twarz.Ubiór nie pierwszej już młodości i świeżości. Długo po między nami trwała cisza. W końcu zapytałem nieśmiało, czy jest mieszkańcem Słubic. Znacząco skinął głową, że tak. Choć dalej nie był rozmowny. Zaproponowałem papierosa. Pomogło. Lody puściły. Mieszka tu ponad 50 lat. Mówił mi jak zmieniały się Słubice i jego mieszkańcy. Papieros wypalił się szybko. Aby przedłużyć naszą rozmowę dałem mu resztę papierosów, które były jeszcze w paczce. Chyba się ucieszył. Zapytałem wtedy jego o ten " Czyn Żołnierski" o którym informowała nieistniejąca już tablica. Opowiedział mi o pracy żołnierzy przy budowie głównej arterii miasta, późniejszym odsłonięciu tego pomnika przez I sekretarza PZPR i ówczesnego dowódcę ŚOW. Wspomniał także o zmianie nazw ulic, także i tej przy dawniejszych koszarach 23 PCZŚ.
Tak więc potwierdziło się, że to dekomunizacja. Po niecałej godzinie mój rozmówca dał mi do zrozumienia, że musi już iść. Na koniec podaliśmy sobie ręce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1