Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

cmentarz w Słubicach 2016/02/29 13:25 #25275

  • Adrian Mermer
  • Adrian Mermer Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
Proszę Państwa,

chciałbym udostępnić lekko zmodyfikowaną prezentację, którą sporządziłem na potrzeby konsultacji społecznych zorganizowanych przez UM w sprawie cmentarza. Są w niej propozycje rozwiązań, które zostały przedstawione Urzędowi na spotkaniu w piątek 19.02. Chciałbym dodać, że temat powinien być dalej konsultowany z mieszkańcami miasta, ponieważ otwiera to możliwość znalezienia najlepszego rozwiązania, które jest w zasięgu ręki. Ponadto czas pozostały do wyczerpania się miejsc na ob. cmentarzu to kilka lat - jest to akurat tyle, żeby wspólnie poszukać i znaleźć trwałe rozwiązanie dla dobra miasta. Szerzej o możliwych opcjach w prezentacji:



drive.google.com/file/d/0B_oMgIQ4Sh8ZajE...c0E/view?usp=sharing
Większy plik Power Point.
drive.google.com/file/d/0B_oMgIQ4Sh8ZeGl...YkE/view?usp=sharing
Mniejszy plik w formacie .pdf.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adrian Mermer.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/02/29 18:35 #25281

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość
Myślę, że decyzja już dawno zapadła i będzie jak chce Burmistrz(3ha obok obecnego cmentarza), a przyklepie mu to jego Rada.
I tyle w temacie, szkoda tracić czas i nerwy. Zresztą organizowanie pochówków dla mieszkańców miasta Słubice na terenach okolicznych wiosek, to pomysł równie poroniony jak te 3 doklejone hektary.
Jedynie koncepcja cmentarza gdzieś między Słubicami a Kunowicami da się obronić i głównie z tego powodu, że prędzej czy później nastąpi ich połączenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/02/29 23:34 #25283

  • Adrian Mermer
  • Adrian Mermer Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
marks - Dziękuję za ten głos. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby więcej mieszkańców mogło się wypowiedzieć osobiście. Dlatego na spotkaniu zaproponowałem, żeby przedłużyć konsultacje i nie zamykać jeszcze tematu. Obecni byli przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Olejniczak, wiceburmistrz Roman Siemiński i radny Bernard Jasiewicz.

Moim osobistym faworytem była działka za hotelem Baranowski, ale podoba mi się również Twoja propozycja obszaru po torze motocrossowym. Przy innych działkach jak np. 92/15 jest ryzyko, że mogą być w rękach prywatnych, ale nie warto się zamykać przedwcześnie. To jest jeden z powodów, dla których uważam, że konsultacje powinny się odbywać dalej. Kiedy ludzie zobaczą, że te konsultacje są na prawdę, będą zdecydowanie bardziej chętni w nich uczestniczyć. Zdecyduje oczywiście Rada.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adrian Mermer.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/03/01 06:35 #25284

  • yon
  • yon Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 527
  • Otrzymane podziękowania: 26
Myślę, że nie ma potrzeby powiększania terenu cmentarza, bo niedługo cmentarz wejdzie nam do miasta. Myślę z kolei, ze należy pomyślec o spalarni i , równolegle o pietrowym wykorzystaniu miejsc na pochówek - w połączeniu np. z popieleniem szczątków leżących już tam osób. Na początku tą procedurą można by objąć rodziny osób zajmujących dane miejsce spoczynku , a później zapewne pojawiły by się możliwości spopielania i gromadzenia w osobnym miejscu szczątków osób , o których groby nikt już nie dbał i od grobów których nikt nie partycypował w kosztach utrzymania. Temat trudny i bardzo delikatny , ale na pewno możliwe jest znalezienie najlepszego rozwiązania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/03/01 09:52 #25287

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość

Adrian Mermer napisał: marks - Dziękuję za ten głos. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby więcej mieszkańców mogło się wypowiedzieć osobiście. Dlatego na spotkaniu zaproponowałem, żeby przedłużyć konsultacje i nie zamykać jeszcze tematu. Obecni byli przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Olejniczak, wiceburmistrz Roman Siemiński i radny Bernard Jasiewicz.

Niestety ale obawiam się, że w tym wypadku konsultacje to tylko ściema. Posłużono się socjotechniką i pytania w ankiecie zostały tak sformułowane, że ludzie sami wskażą, że najlepszą lokalizacją nowego cmentarza jest trzyhektarowa działka obok starego. No bo kto by chciał odbywać pielgrzymki na groby zmarłych po okolicznych wioskach, tym bardziej jeżeli jeszcze ma groby na obecnym cmentarzu?

Poza tym dokładanie grobów i powiększanie cmentarzy po okolicznych wioskach, jest też chybionym pomysłem z innego powodu, bo oprócz odległości, to co mieszkańców tych wsi obchodzi, że słubiczanie "się nie mieszczą" a niedługo będzie też brakować na wisach miejsca dla autochtonów.

Moim osobistym faworytem była działka za hotelem Baranowski

Tylko, że działka za hotelem Baranowski jest kiepsko skomunikowana, na przejeździe kolejowym co rusz trzeba stać po kilka minut i dłużej, ruch samochodów jest tam ogromny. Pierwszego listopada, to tam byłby horror, a i czasem odbywające się pochówki z całymi korowodami też płynności ruchu nie poprawią.

ale podoba mi się również Twoja propozycja obszaru po torze motocrossowym.

To miejsce jest OK ale pod warunkiem, że będzie dodatkowy dojazd od strony KSSSE albo wiadukt nad torami. W przeciwnym wypadku będą takie same problemy jak z działką za Baranowskim.

Przy innych działkach jak np. 92/15 jest ryzyko, że mogą być w rękach prywatnych, ale nie warto się zamykać przedwcześnie.

Można odkupić, a jak jest ważny interes społeczny, a jest, to zawsze można jeszcze wywłaszczyć. Choć daleki jestem od tego typu zabiegów.

Cmentarz, to inwestycja i lokalizacja na długie lata, trzeba zapewnić dogodne drogi dojazdowe i parkingi. Wszystkie te niedogodności widać jak na dłoni przy obecnym cmentarzu, wystarczy, że jednego dnia odbywają się dwa pogrzeby i już jest tam młyn z samochodami i autobusami. Święto Zmarłych, to kulminacja tych wszystkich problemów a tu jeszcze chcą trzy hektary dołożyć.

Między torami kolejowymi a Szosą Rzepińską i Kunowicami jest sporo miejsca gdzie można by ulokować nowy cmentarz. Dojazd by był w miarę dogodny, bo to droga wojewódzka, mieszkańcy Słubic i Kunowic też by nie mieli daleko, a i przejeżdżające pociągi zmarłym nie przeszkadzają.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/03/03 15:38 #25304

  • Adrian Mermer
  • Adrian Mermer Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
marks, yon - Myślę, że wszystkie głosy mówiące o potrzebie trochę innego, lepszego wykorzystania obecnego cmentarza idą w dobrym kierunku. Wiele za tym przemawia. Co nie znaczy, że nie mogłoby być także drugiego, pomocniczego cmentarza w mieście.

Odnośnie konsultacji to chciałbym przedstawić w punktach jak mogłyby one wyglądać, żeby odnieść najkorzystniejszy skutek:

1) mieszkańcy spotykają się z urzędnikami i przedstawiany jest problem;

2) podczas konsultacji pojawiają się propozycje rozwiązań problemu;

3) urząd zbiera wszystkie pomysły, analizuje zebrane warianty, sytuację własnościową, koszty itd., ogólnie plusy i minusy, następnie przedstawia zebrane informacje i analizy z powrotem mieszkańcom;

4) odbywa się otwarte spotkanie, na którym wraca się do rozmowy, mieszkańcy otrzymują informacje zwrotne - pojawiają się nowe fakty. Pojawiają się wówczas być może również nowe pomysły, stare są dopracowywane, inne być może odpadają; na tym etapie można również szerzej otwierać się na mieszkańców np. poprzez pytania w ankietach, warsztatach itd. co sądzą na temat danego rozwiązania;

Punkty 3) i 4) są powtarzane do momentu, aż wypracowanych zostanie kilka najlepszych rozwiązań, kandydatów - faworytów, które będą na końcu przedstawione wszystkim mieszkańcom w referendum lub ankiecie;

5) Mieszkańcy miasta wybierają najlepsze propozycje w końcowym referendum bądź innej formie głosowania;

6) Rada Miejska na podstawie wyników konsultacji podejmuje odpowiednią uchwałę, a UM przystępuje do realizacji wypracowanych pomysłów;

Na to wszystko potrzeba oczywiście czasu, ale kilka miesięcy to nie jest za dużo, żeby zorientować się w sytuacji i wypracować najlepsze rozwiązania. Do wyczerpania się miejsca na cmentarzu zostaje wtedy kilka lat - to akurat tyle, żeby pozyskać nową działkę, sporządzić plan miejscowy, przygotować finanse i rozpocząć budowę.

Według tego schematu odbyły się dotychczas początkowe 3 etapy. Ale już samo otwarcie się na mieszkańców przyniosło pozytywne efekty - spowodowało pojawienie się nowych, ciekawych pomysłów. Zwykle rozwiązania wypracowane wspólnie są lepsze - budzą mniejszy sprzeciw, lepiej odpowiadają na problem i często dają ciekawe rezultaty, niespodziewane wcześniej. Na tym polega pozytywny efekt pracy grupowej.

Pod tym względem sposób sformułowania w ankiecie 1-go pytania nie jest korzystny, ponieważ ogranicza pole możliwości i przedwcześnie zamyka proces konsultacji. Nie otwiera ich na nowe pomysły. Zabrakło tej trzeciej opcji - wolnych wniosków, uwag itp. Zwróciliśmy na to wyraźnie uwagę podczas obu spotkań.

marks - Nie powiedziałbym, że działka za hotelem Baranowski jest źle skomunikowana. Jest do niej bardzo dobry dojazd od dołu, pod wiaduktem kolejowym, od ul. Powstańców Wielkopolskich. Uniezależniałby on odwiedzających od korków na drodze u góry. Dodatkowo autobus mógłby robić pętlę przez Powstańców Wielkopolskich, przy okazji obsługując oprócz cmentarza także planowaną strefę przemysłową w pobliżu. Ale to tylko jedna z możliwości. Nie przyzwyczajam się do niej za bardzo, bo inne również mi się podobają.

Dlatego mam nadzieję, że konsultacje będą się odbywały dalej. To jest najlepsze rozwiązanie. Myślę, że nie warto przedwcześnie się zamykać i marnować tego co stało się pozytywnego - zaangażowania mieszkańców i zgromadzonych do tej pory pomysłów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adrian Mermer.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/03/07 17:30 #25370

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość

Adrian Mermer napisał: marks - Nie powiedziałbym, że działka za hotelem Baranowski jest źle skomunikowana. Jest do niej bardzo dobry dojazd od dołu, pod wiaduktem kolejowym, od ul. Powstańców Wielkopolskich.

Wjazd w Powstańców Wielkopolskich jest jak najbardziej OK, tylko potem powrót na Transportową jest problemem, szczególnie gdy z góry, od przejazdu kolejowego, ciągną samochody.
Dodatkowo wiadukt pod torami jest za wąski żeby minęły się tam dwa samochody. Już dziś przy zamkniętych szlabanach jest tam czasem tłok, a co będzie za kilka-, kilkanaście lat gdy cmentarz się rozrośnie? Nie wiem nawet czy pełnowymiarowy autobus tam się w ogóle zmieści?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/03/09 22:51 #25391

  • Adrian Mermer
  • Adrian Mermer Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
marks - myślę, że wszystkie trudności o których mówisz można rozwiązać np. światłami w krytycznych miejscach czyli na wiadukcie i przy ujściu ul. Powstańców Wielkopolskich do Transportowej. Nie chciałbym się nad tym zbytnio rozwodzić, bo jeszcze nie wiemy, czy konsultacje będą kontynuowane. Najpierw zobaczmy, co z tego wyniknie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adrian Mermer.

Odp: cmentarz w Słubicach 2016/05/18 13:52 #25834

  • kawa_to_moje_paliwo
  • kawa_to_moje_paliwo Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
najbliższe krematorium jest chyba w Gorzowie Wlkp? myślę, że trzeba rozpropagować ideę kremacji wśród mieszkańców... pomysł ze spopielaniem szczątków już pochowanych osób uważam za zły - biologia nie kłamie, a ktoś chciałby wydobywać trumnę z której śmierdzi rozkładającym się ciałem? poza tym, budowa nisz urnowych...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1