Słubice: 19 października 2018   |   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka

Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 15:33 #31540

Na początek chciałbym zaznaczyć, że orzeł brandenburski mi się bardzo podoba. Całkiem sympatyczne zwierzę heraldyczne, podobnie jak i to, które jest w naszym godle narodowym. Ale nowy herb naszego powiatu, w którym ten orzeł jest głównym, a właściwie niemal jedynym motywem do mnie nie trafił. Uważam ten pomysł za wysoce niefortunny, głównie dla tego, że odwołując się do historii (co całym sercem popieram), historię tą spłaszcza i sprowadza do jednego mianownika - Brandenburgia. Nie kwestionuję profesjonalizmu projektanta tego herbu, ale uważam, że się zagalopował i po inspiracje sięga zbyt daleko w historię, odnosząc się do formy orła brandenburskiego z chorągwi zdobytej przez wojska polskie pod Grunwaldem.

Dlaczego tak myślę? Przede wszystkim dlatego, że powiat słubicki jako byt prawny jest młody, powstał dopiero w 1999 roku. A nawet jeśli dodać wszystkich „powiatowych” poprzedników sprzed reformy administracyjną, historia ta sięgać będzie niewiele ponad 200 lat. W 1815 roku, kiedy to po raz pierwszy w granicach państwa pruskiego pojawiła się tego rodzaju jednostka administracyjna, powstał pierwszy, duży powiat torzymski, obejmujący tereny obecnego słubickiego. Potem został podzielony na dwa mniejsze, z których nas dotyczy powiat zachodniotorzymski. Po 1945 roku na jego terenie powstał powiat rzepiński, później rzepiński z siedzibą w Słubicach i w końcu samodzielny, słubicki.

Co z tego krótkiego przeglądu wynika? To, że mimo niedługiej historii istnienia tego szczebla administracji na naszych ziemiach, lokalne powiaty nosiły nazwy odnoszące się aż do trzech miast z naszych okolic – Torzymia, Rzepina i w końcu Słubic. Warto więc tą historię uszanować w herbie powiatu, w końcu herby tych miast nie wzbudzają żadnych kontrowersji. Poza tym nie należy zapominać, że miasto będące stolicą tej jednostki administracyjnej ma jeszcze krótsze dzieje, sięgają bowiem jedynie 1945 roku. Owszem historia na terenie Słubic toczyła się też przed tą datą, ale miasto Słubice jako byt samodzielny zaczęło istnieć dopiero 73 lata temu.

Warto więc, podobnie jak to ma miejsce w przypadku herbu Słubic, zaakcentować stosunkową „młodość” tego miasta, gdzie wykorzystano elementy historycznego herbu Frankfurtu nad Odrą (bramę miejską i frankfurckie zwierzę herbowe – koguta), ale dodano elementy jednoznacznie odnoszące się do najnowszej historii – biało-czerwone słupy graniczne.

Innymi słowy: jaki powinien być, moim zdaniem nowy herb powiatu? Powinien nawiązywać do lokalnej historii i lokalnej heraldyki, a także zawierać jednoznaczne odniesienie do najnowszej historii, która toczyła się po 1945, bo dzięki niej w końcu słubickość tego powiatu jest w ogóle możliwa.
Prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny, historyk, pracownik naukowy Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum.

Pasjonat historii, naukowiec i wykładowca akademicki. Badawczo zainteresowany głównie najróżniejszymi przejawami militarnej kultury materialnej – twierdzami i ich historią, architekturą garnizonową, fortyfikacjami polowymi, polami bitew, pozostałościami po przeszłych wojnach. Zajmuje się również wpływem dawnych konfliktów zbrojnych na współczesne środowisko przyrodnicze.

Słubiczanom znany z zaangażowania w rekonstrukcję bitwy pod Kunowicami w 2009 roku oraz z badań pola bitwy, które prowadzi od niemal 10 lat. Zgromadził prawie 10 tys. eksponatów. Jest autorem 4 monografii poświęconych twierdzom oraz wielu publikacji naukowych.
Ostatnio zmieniany: 01/04/2018 17:22 przez Redakcja Słubice24.pl.

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 15:47 #31541

 • roger12
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 1
Błagam!! Przytaczajcie wypowiedzi bez błędów ortograficznych!!!!!

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 16:34 #31542

roger12 napisał:
Błagam!! Przytaczajcie wypowiedzi bez błędów ortograficznych!!!!!


Dziękujemy, już poprawione.
Ostatnio zmieniany: 01/04/2018 17:24 przez Redakcja Słubice24.pl.

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 19:11 #31545

 • Mustafa
 • Offline
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 183
Rozumiem Pana Prof. Podrucznego. Nowy herb Słubic powinien być w formie krótkiego filmu animowanego aby mógł zawierać, te wszystkie konieczne elementy
Za tę wiadomość podziękował(a): Marcin Jabłoński

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 21:07 #31547

 • sabot
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 6
Myślę, że to lepiej wyraża odczucia mieszkańców na temat tego herbu:


02.jpg


Herb

i

04.jpg

Flaga

Wystarczyło tylko trochę przerobić i pomyśleć; i owszem, pewnie będzie to nieheraldyczne, ale chyba znacznie lepiej oddaje uczucia mieszkańców. Pierwotna kolorystyka i układ nawet do mnie przemawiają, więc chciałem je zachować. Natomiast nie przemawia do mnie to, że ktoś w Warszawie uznał odgórnie, że herb z brandenburskim orłem będzie dla nas słuszny, więc zamieniłem go na orła polskiego.

Nie przemawia do mnie także w ogóle to, że ziemie te były w posiadaniu Brandenburgii i dlatego powinno to teraz nas określać. Owszem przez jakieś 600-700 lat tak było, jednak wcześniej przez ok. 200-300 lat były to ziemie należące bądź podległe państwu polskiemu i dynastii Piastów, w tym Piastów śląskich: Henryka I Brodatego, Henryka II Pobożnego i jego potomka Mieszka Lubuskiego, a później także przez ok. 42 lata należące do Królestwa Czech:

Wikipedia

Dlatego czy po 300-400 latach od teraz, gdy te tereny będą mniej więcej tyle samo czasu w Polsce, jak w Niemczech, dalej będziemy się odwoływać do tego, że kiedyś były w Brandenburgii? Czy chcemy ciągle (błędnie) wywodzić stamtąd nasze korzenie, mimo iż mamy własne i tworzymy coś zupełnie nowego?

Najlepiej byłoby od początku zorganizować to wszystko inaczej i skonsultować się z mieszkańcami. Zebrać pomysły, ogłosić konkurs, zorganizować debatę itp. do czego gorąco zachęcam obecną Radę Powiatu. Potem wybrać spośród kilku wariantów. Byłoby to też bardziej zręcznie, demokratycznie i z większym szacunkiem do mieszkańców ze strony decydentów. W proces mogli by oczywiście zostać także włączeni heraldycy. Wówczas okazało by się, że są np. też inne możliwości. Można przytoczyć co najmniej kilka historycznych herbów odnoszących się do okresu, gdy ziemie te nie były w posiadaniu sąsiada, np. poprzez nawiązanie do biskupstwa lubuskiego funkcjonującego w Lubuszu i Górzycy od XII do XIV wieku, albo można, i to uważam za najlepsze rozwiązanie, stworzyć zupełnie coś nowego.

Herb Biskupstwa Lubuskiego funkcjonującego na terenie Powiatu Słubickiego

Słubice, jak zauważył prof. Podruczny, są miastem nowym, powstałym po 1945 roku z praktycznie całkowitą wymianą ludności z niemieckiej na polską i o ile w przypadku pozostałych miast w powiecie można było się odwołać do historycznych herbów, jak miało to miejsce w Rzepinie, Ośnie, Cybince czy właśnie Górzycy, to w przypadku Słubic jako stolicy powiatu nie ma to takiego uzasadnienia. Herb samych Słubic, podobnie jak prof. Podruczny, uważam za w miarę udaną syntezę, choć znacznie bardziej podobał mi się poprzedni - z orłem i kogutem. Był bliższy prawdy i odwoływał się do polskiego godła. Jednak powiat, jako nowa jednostka terytorialna nie musi się odwoływać do godła, pod którym walczyli pod Grunwaldem niemieccy rycerze z tych ziem stając po stronie Zakonu przeciwko królowi Polski, tylko może pozwolić sobie na budowę nowej tożsamości.

Dlatego uważam, że powinno się teraz zawrócić z tej ścieżki i opracować nową koncepcję na herb dla powiatu, skonsultowanej z mieszkańcami i w zgodzie z nimi, oddającej lepiej charakter tych ziem. Dobrym pomysłem byłoby nawiązanie do pięknych herbów miast tworzących Powiat Słubicki, co zasugerował m.in. prof. Podruczny, ale równie dobrze można czerpać inspiracje także z innych źródeł. Uzasadnienie przytoczone przez heraldyka, autora obecnej propozycji, że biały orzeł, widniejący do tej pory w herbie powiatu nie jest zasadny, gdyż należy on historycznie w różnych wariantach do terenów Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza, mnie nie przekonuje. Zanim teren ten przypadł Brandenburgii należał do Polski i być może miał swoje własne herby, które zaginęły w pomrokach dziejów. Być może był to dolnośląski orzeł piastowski, który widoczny jest obecnie m.in. w herbie niedalekiego Krosna Odrzańskiego,

Herb Krosna Odrzańskiego

Herb Piastów dolnośląskich

a być może był to orzeł biały jako herb książąt z dynastii Piastów co najmniej od 1222 roku:

Artykuł o godle RP

Co można by uznać za uzasadnienie dla obecności białego orła w naszym herbie.

Tak czy inaczej uważam, że nowy herb jest nie do przyjęcia. Stać nas na więcej i nie musimy odwoływać się do historii sąsiada, żeby szukać źródeł własnej tożsamości. Wiemy, że ludność mieszkająca tutaj obecnie przybyła na te tereny po 1945 roku i jest to dla mnie dostateczne uzasadnienie dla stworzenia nowego herbu dla tych ziem, choć mógłby on zawierać pewne odniesienia do złożonej historii regionu.

Podsumowując, uważam, że Rada Powiatu powinna wstrzymać się od wprowadzania nowego systemy identyfikacji wizualnej, wsłuchać się w głos mieszkańców i jeszcze raz podejść do tematu, tym razem w duchu zdecydowanie bardziej demokratycznym, poprzez rozmowy, konsultację i współpracę. Ponieważ zbyt często, jak widać, podejmuje się w Słubicach jednostronne decyzje, której nie mają wiele wspólnego z opiniami mieszkańców. Chciałbym sobie i innym życzyć, żeby na przyszłość głos społeczny został lepiej wysłuchany i uszanowany.
Ostatnio zmieniany: 01/06/2018 12:34 przez sabot.
Za tę wiadomość podziękował(a): gorden, Goron, Pirlo

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/04/2018 22:13 #31552

 • Goron
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 13
Wystarczy połączyć Obydwa Orły przedzielone elementem np. rzeki i po sprawie. Jeśli ma to być wspólne godło, to nie powinno być problemu.

Na chwilę obecną godło jest niestety akcentowane jednostronnie.

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/05/2018 00:03 #31553

Nie znam Pana dr hab. Grzegorza Podrucznego. Szanuję oczywiście jego prawo do własnego poglądu w tej sprawie. Jednak sposób, w jaki sformułował swoją wypowiedź, zważywszy na naturalne chyba oczekiwanie większej odpowiedzialności za słowa człowieka z dorobkiem naukowym w dziedzinie bliskiej heraldyce i weksykologii, uważam za "wysoce niefortunny". Chętnie uzasadnię przy okazji spotkania. W wypadku zainteresowania dyskusją, serdecznie Pana profesora zapraszam do starostwa.

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/05/2018 00:16 #31554

 • burmiszcz
 • Offline
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 184
Chętnie uzasadnię przy okazji spotkania. W wypadku zainteresowania dyskusją, serdecznie Pana profesora zapraszam do starostwa.
Teraz? Gdzieś Pan był przez ostanie pół roku?
Za tę wiadomość podziękował(a): irka

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/05/2018 02:27 #31555

 • Pirlo
 • Offline
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 262
Panie starosto- z całym dla Pana szacunkiem, ale czy nie lepiej byłoby posypać głowę popiołem, przeprosić i spróbować jakoś „odkręcić” całą tę sytuację ? Macie Państwo możliwość zmiany uchwały ? Jeśli tak, to może warto to zrobić ? Dlaczego bronicie tego nowego herbu za wszelką cenę ? Przecież, jak na dłoni widać, że mieszkańcy nie akceptują tego, nie identyfikują się z tym i nie chcą tego widzieć. Muszę też napisać, że tłumaczenia w tej sprawie powiatu (tzn. tego galla anonima, który tam wypisuje na profilu starostwa) są nie tylko coraz głupsze, ale są też coraz to bardziej kompromitujące. I z tego miejsca mam do Pana prośbę- proszę w końcu posłuchać głosu mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniany: 01/05/2018 02:59 przez Pirlo.
Za tę wiadomość podziękował(a): gorden, Goron

Odp: Nowy herb – niefortunny, także z punktu widzenia historyka 01/05/2018 02:34 #31556

 • Pirlo
 • Offline
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 262
A Panu Grzegorzowi, który myślę, że dla wielu pasjonatów historii może być autorytetem dziękuję za tę publikację. Przy okazji chciałbym Panu życzyć udanego, kolejnego roku na polu bitwy pod Kunowicami. Może w końcu uda się znaleźć którąś z masowych mogił ?
Wygenerowano w 0.21 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama