Słubice: 14 grudnia 2019   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Zadbaj o swoją wątrobę!
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Zadbaj o swoją wątrobę!

Zadbaj o swoją wątrobę! 08/10/2019 07:02 #34806

  • Brandmed
  • Offline
  • Stały użytkownik
  • Posty: 44
Niestety, współczesny styl życia zmusza wątrobę do wzmożonego wysiłku - tłusta i słodka dieta, produkty wysokoprzetworzone, leki przyjmowane w nadmiarze, alkohol - to wszystko niszczy hepatocyty - komórki wątroby. A wątroba, chociaż silna i podatna na regenerację nie jest niezniszczalna, dlatego warto o nią dbać, nawet jeśli nie odczuwamy niepokojących objawów.


abdominal-pain-2493327_640.jpgFunkcje wątroby

Wątroba to jeden z największych i najważniejszych organów naszego organizmu. Każdego dnia pełni około 500 funkcji, a w ciągu minuty przepływa przez nią 1-1,5 litra krwi czekającej na oczyszczenie. Wątroba wydziela żółć substancję warunkującą trawienie tłuszczy oraz wchłanianie witamin A, D, E, K. Przekształca składniki pokarmowe w energię. Odpowiada za syntezę białek, reguluje poziom hormonów. Bierze udział w detoksykacji organizmu, utrzymaniu prawidłowej krzepliwości krwi. Wykazuje duże zdolności regeneracyjne, co wykorzystywane jest w leczeniu i transplantologii.

Symptomy złego stanu wątroby

Pogorszenie samopoczucia, pojawienie się ciemnych plam na skórze, trądzik, senność i zmęczenie, problemy w obrębie jamy brzusznej tj. zaparcia, gazy itp., bóle głowy to główne wyznaczniki złego stanu tego narządu. Warto pamiętać, że chora wątroba nie boli, dlatego jeśli dostrzeżemy niepokojące symptomy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który wykona m.in. USG jamy brzusznej, a jeśli zajdzie potrzeba skieruje na dalsze badania.

Pomoc w regeneracji

Bez odpowiedniego odżywiania i higienicznego stylu życia same procesy regeneracyjne zachodzące w wątrobie mogą nie wystarczyć. Lekkostrawna dieta, w której ograniczymy spożycie tłuszczy i cukru, unikanie alkoholu i nikotyny, kontrolowanie wagi ciała. Warto zapamiętać, iż szczególnie pozytywny wpływ na regenerację wątroby mają gotowane warzywa, ryby oraz inne produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a także zioła, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci.
Polsko-Niemieckie Centrum Medyczne
Deutsch-Polnisches Medizinisches Zentrum

+48 95 758 26 49
+49 335 28 00 23 70
+49 176 22 02 42 46

ul. Daszyńskiego 1
69-100 Słubice

www.brandmed.eu
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.11 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama