Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/01/23 17:00 #31821

  • Orbison
  • Orbison Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 14
  • Otrzymane podziękowania: 1
Router, popularnie nazywane urządzenie które pełni funkcje bramki dostęp do Internetu, urządzenia bezprzewodowego, a nawet urządzenia multimedialnego. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jaki wybrać router do naszej sieci domowej aby był bezpieczny i wydajny.



Kiedy i czy powinniśmy zadecydować jaki router będzie dla nas optymalny?

Po co nam nowy router, skoro ten co dostajemy do operatora dostępu do Internet jest reklamowany jako świetne urządzenie dostępowe? Sprawdźmy co powinniśmy wiedzieć decydując się na pozostawienie routera od operatora?

1. Jaki standard Wifi posiada router?

Dlaczego to ważne? Dlatego, że większość urządzeń, które mamy w domu ma moduł Wifi i łączy się z Internetem za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Komputery z kartami na USB, notebooki, telewizory, dekodery, konsole, tablety, telefony komórkowe, czy nawet lodówki, kuchenki, żarówki itd. Wifi jest wszędzie, nawet w elektronicznych nianiach.
Na dzień dzisiejszy, router powinien posiadać tzw. Standard AC Wave2, czyli połączenia na poziomie ponad 400MB/s. (oznaczenie 802.11ac)

Niestety standard n, bardzo popularny odchodzi do lamusa, spróbujmy włączyć na telewizorze Netflixa w 4k, na tablecie film na youtube w HD, na konsoli grę online a notebooku parę stron www.

Czy na pewno wszystko będzie chodzić płynnie? Pomijając już prędkość Internetu.

Także wydajny router musi posiadać standard AC.



UWAGA: O tym czy bezpiecznie podłączać „wszystko” do Internetu, możecie poczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów .

2. Jakie porty sieciowe posiada?

Drugi ważny argument, to czy router posiada porty sieciowe o prędkości 1GB/s. O tyle to ważne, że nie zawsze musimy podłączać np. telewizor pod Wifi jak stoi blisko routera, podobnie z komputerem stacjonarnym, a już jak mamy serwer multimedialny to na pewno musi podłączony za pomocą kabla.

Porty sieciowe muszą mieć prędkość 1GB/s. Nie ma innej możliwości.

UWAGA: Jak stworzyć serwer multimedialny? O tym w jednym z naszych poprzednich artykułów.

3. Czy mamy dostęp do panelu zarządzania?

To dość kluczowa rzecz, ale w zasadzie dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników. Niestety zdarza się, że operatorzy blokują dostęp do panelu i router po restarcie wraca do ustawień fabrycznych (zaawansowane opcje), możemy co najwyżej zmienić nazwę sieci i hasło.

Po co dostęp bardziej zaawansowany? Jest np. coś takiego jak przekierowanie portów, załóżmy, że mamy moduł do sterowania oświetleniem w domu, możemy zdalnie wyłączać światło z domu jak nas nie ma, ale niezbędne do tego będzie przekierowanie portów, aby aplikacja „widziała” nasz telefon. Podobnie sprawa ma się z grami online i różnymi aplikacjami wymagającymi zdalnego dostępu.



4. Czy router otrzymuje aktualizację oprogramowania?

Tutaj wbrew pozorom, sytuacja wygląda lepiej niż w routerach kupowanych w sklepach, otóż operatorzy dbają o to, aby z ich sieci nie były rozsiewane wirusy i udostępniają automatyczne aktualizację dla swoich urządzeń, w zasadzie odbywa się to bezobsługowo.

Jeśli wszystkie punkty są spełnione możemy spokojnie używać routera operatora i nie wydawać dodatkowych pieniędzy. W zasadzie jeśli nawet standard wifi jest na poziomie n to przy optymalnym użytkowaniu, także nie powinno być kłopotów, jednakże zalecamy standard ac, ale zdajemy sobie sprawę, że często on nie występuje w routerach operatów. Przynajmniej na razie.


Decydujemy się na router! Ale jaki wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup routera powinniśmy zadać sobie tak naprawdę wszystkie cztery powyższe pytania, ale większość nowych routerów, w cenie powyżej 150zł posiada te wszystkie opcje.



Czy warto wydać więcej na router? To zależy:

- jeśli mamy dwa komputery + tablet, używamy Internetu bardziej do pracy niż do mocnej rozrywki to nie ma sensu kupować drogiego routera. Ten dostarczony wraz z łączem internetowym nam starczy, chyba, że operator nie dostarczy routera bezprzewodowego, wtedy możemy coś wybrać, ale w cenie raczej do 100zł.

- jeśli mamy sporo urządzeń, zależy nam na komforcie, chcemy udostępnić sieć bezprzewodową dla gości, którzy do nas przyjdą to powinniśmy zainwestować z porządny router. Porządny router to wydatek ok. 250-300zł. Sporo? Za router do domu na pewno, ale urządzenie będzie bardzo wydajne.

Przykładem wydajnego routera jest TP-Link Archer C1200



Urządzenie posiada min.:
- Standard Wifi 802.11ac + 3 anteny
- 4 porty 1GB/s
- port USB umożliwiający podłączenie np. drukarki, czy dysku twardego.

Dodatkowym autem tego routera jest możliwość instalacji innego oprogramowania niż fabryczne, daje to szereg dodatkowych możliwość i poprawia bezpieczeństwo urządzenia, bo oprogramowanie „firm trzecich” jest na bieżąco aktualizowane.

Niestety instalacja tego oprogramowania, choć bardzo dobrze opisana jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych użytkowników i może spowodować uszkodzenie routera, jeśli jest przeprowadzona źle.


Mam internet od operatora xyz, jaki router wybrać?

Na naszym rynku możemy spotkać w zasadzie pięć technologii dostarczania Internetu:

- Internet radiowy
- Internet kablowy
- Internet światłowodowy
- Internet (A)DSL
- Internet mobilny

Tak naprawdę, do każdego urządzenia, które daje operator możemy podłączyć takie router jak powyżej, czyli router posiadający port ethernet. Z tego powodu, że każde urządzenie operatorskie powinno mieć możliwość ustawienie trybu bride i przyłączenia dodatkowego urządzenia.
Niestety wtedy mamy dwa urządzenia i jak nam się zepsuje sprzęt operatorski to i tak nie mamy sieci.

Dlatego przy zakupie routera powinniśmy brać pod uwagę jaki operator nam dostarcza Internet i dokupić router żeby zastąpić urządzenie operatorskie.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to zadzwonić do operatora i zapytać się, czy tak możemy zrobić. Dlaczego?

- operatorzy kablowi dostarczają routery z wbudowanym modemem, a routerów z modem obsyłające standard Internetu dostarczanego od operatów telewizji kablowych jest na rynku bardzo mało, także tutaj wchodzi w grę tylko tryb bride.

- operatorzy świadczący usługę dostępu do Internetu po światłowodzie dostarczają specjalistyczne routery z portem światłowodowym, można takie kupić, ale niestety są bardzo drogie. Naszym zdaniem, na dzień dzisiejszy technologia dostarczania Internetu po światłowodzie jest nowa i operatorzy dostarczają mocne routery już razem z usługą, także nie ma za bardzo sensu inwestować w nowe routery.



Jeśli posiadamy Internet radiowy to od anteny do domu prowadzi zwykły kabel ethernetowy, w tym przypadku możemy użyć „normalnego” routera, takiego jak zaprezentowany wcześniej.
W przypadku Internetu kablowego u niektórych operatorów mamy sam modem z portem Ethernet, wtedy także możemy użyć powyższego routera.

Internet światłowodowy – nowość na dzień dzisiejszy i routery z portem światłowodowym nie są popularne. Zdarza się, że operatorzy światłowodowi instalują na zyczenie klienta sam zwykły router światłowodowy z portem Ethernet. Wtedy możemy podłączyć „normalny” router.

Z kolei Internet DSL (przeważnie Orange lub Netia) dostarczany jest po kablu telefonicznym, możemy do niego podłączyć „normalny” router, ale musi on mieć wbudowany modem ADSL. Jak to poznać? Zazwyczaj piszę w nazwie routera i router posiada port rj11 – mniejszy niż pozostałe.



Zdobywający coraz większą popularność internet mobilny do poprawnego działania potrzebuje modemu. Jeżeli nie dostaliśmy routera z modem od operatora to mamy dwa wyjścia:

- podłączyć modem z kartą sim do routera, który posiada obsługę takich modemów (np. ten router o którym piszemy powyżej)
- kupić router z wbudowanym modemem, niestety koszt jego jest 2 razy wyższy niż „normalnego” routera jeśli chcemy odbierać internet z prędkością LTE.


Macie problem z doborem urządzenia? Wasz router „słabo” działa? Chcecie zmienić router na nowy?

Piszcie w tym wątku, postaramy się pomóc!
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/01/24 14:39 #31832

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Potrzebuję router który przebije się przez grube mury. Chodzi mi o zdalny dostęp do rejestratora.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/01/24 22:56 #31837

  • Orbison
  • Orbison Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 14
  • Otrzymane podziękowania: 1
Niestety takie urządzenie nieistnieje, jedna ściana - owszem, coś można poradzić, ale więcej ścian to niestety bardzo trudno. Do tego grube mury - nie ma szans, jeszcze jakieś ścianki GK wchodzą w grę, ale nie grube mury.

Istnieją urządzenia z bardzo mocną siłą sygnału, ale ich cena jest dość spora.

W takim przypadku sugerowałbym położenie kabla UTM, jeden kabel na prawde jest mało widoczny.
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/02/08 13:14 #32009

  • zosia1994
  • zosia1994 Avatar
  • Gość
  • Gość
Popraw ortografię, bo aż razi.
Profesjonalizm? nie.
W Vectrze poinformowano mnie że, nie mogę zmienić rutera.
Tyle w w/w temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/02/08 17:38 #32012

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Możesz, ale nie do końca. Ich router zostawiasz a pod wyjście np. nr1 podłączasz kablem swój drugi router i odbiornik np. telefon czy komputer podłączasz do tej sieci a nie do vectry.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/02/09 09:01 #32019

  • zosia1994
  • zosia1994 Avatar
  • Gość
  • Gość
Możesz, ale nie do samego końca. <ja28rek> Tłumaczysz mi jak test ciążowy, możesz ale nie możesz do samego końca. Ja chciałam wymienić router Vectra, nie chcę robić w domu wystawy routerów. I tyle w temacie.
Doczytałam i nie ma routerów co mają 1GB/s. Jeśli już to 1Gbps.
WIelkość robi różnicę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez zosia1994.

Odp: Wydajny i bezpieczny router do sieci domowej 2018/02/09 15:33 #32022

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Jak zależy ci na wydajności sieci bezprzewodowej to musisz mieć drugi porządny router. Ten z vectry służy jako modem i wyłączasz wi-fi w nim a drugi służy jako właściwy router.

A może vectra ma jakiś lepszy sprzęt w ofercie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1