Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nawiewniki, czyli świeże powietrze w Twoim domu 2017/03/03 16:59 #28236

  • Styl-DOM
  • Styl-DOM Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 9
Dziękuję za wszystkie pytania które Państwo nadesłaliście na nasz adres email. Cieszy mnie fakt jakie zainteresowanie wzbudził nasz poprzedni artykuł.

Powrócę jeszcze na chwilę do sprawy wietrzenia mieszkania w porze zimowej. Komentarz wystawiony przez internautę "ja28rek" poruszył ważną sprawę jaką jest nieprzyjemnych zapach wydobywający się z kominów poniektórych domów. Niestety na tę chwilę nie mamy na to sposobu.

Jednakże mam nadzieję, że w większości dzielnic naszego miasta bywają dni, które pozwalają na wietrzenie mieszkania . Ja dla przykładu mieszkam w Słubicach na ulicy Kopernika i oczywiście zdarzają się dni szczególnie wieczorem, że po otwarciu okna do mieszkania dostaję się nieprzyjemny zapach, ale przeważnie mam możliwość na takie 5-6 minutowe wietrzenie dwa razy dziennie.

Z poprzedniej publikacji, wiemy już do czego może prowadzić źle działający system wentylacji:
- kondensacja i wykraplanie pary wodnej na ścianach oraz szybach;
- duża wilgotność w pomieszczeniu zwiększająca ryzyko występowania pleśni;
- strata energii cieplnej;
- samopoczucie mieszkańców (brak koncentracji, bóle głowy, astma czy alergie).

Na zakończenie w poprzednim artykule napisałem, iż w wentylacji pomóc mogą nawiewniki. Po konsultacji z Dawidem Gruszczyńskim przedstawicielem lidera wentylacji higrosterowanej AERECO, opiszę czym są nawiewniki i jakie funkcje spełniają.



Nawiewniki, jak sama nazwa, wskazuje to urządzenia doprowadzające powietrze do pomieszczenia. Odgrywają one istotną rolę w prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. Nawiewniki działają bezobsługowo i automatycznie oraz nie wymagają zasilania. Montaż takiego nawiewnika stosuje się na okna nowe jeszcze na etapie produkcji, jak również na okna już istniejące. Występuje także na polskim rynku nawiewnik, który montowany jest w ścianie. Sposób działania wygląda tak, iż powietrze z zewnątrz dostaje się poprzez taki nawiewnik do wnętrza mieszkania. Z pomieszczeń wyposażonych w nawiewniki przemieszcza się do pomieszczeń z kratkami wyciągowymi. Kratkami wyciągowymi zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz.

Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzić świeże powietrze w sposób ciągły w ilości zgodnej z panującymi przepisami w Polsce. Nawiewniki można zamontować w pokojach lub ewentualnie w kuchni. Montując nawiewnik w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskana liczba nawiewników jest niewystarczająca można zamontować taki nawiewnik ewentualnie w kuchni lub kolejny nawiewnik w największym pokoju .

Specjalnie nie wspomniałem o umieszczaniu nawiewników w łazienkach. Za wentylację w łazience odpowiedzialna jest kratka wentylacyjna w ścianie montowana nieprzypadkowo na wysokości około 2 m oraz tuleje czy kratka wentylacyjna w skrzydle drzwiowym. Łazienka to pomieszczenie w którym szczególnie powinno być ciepło. Zamontowanie nawiewnika na oknie w zwykle małej łazience spowodować może odczuwalny spadek temperatury oraz zmniejszenie i zakłócenie przepływu powietrza z pozostałych pomieszczeń.

W Polsce występują głównie 4 modele nawiewników Aereco:
- ręczny;
- higrosterowany;
- ciśnieniowy;
- 2-systemowy (higrosterowany i ciśnieniowy)

Oczywiście służę pomocą przy doborze odpowiedniego nawiewnika do Państwa mieszkania czy domu.

Należy się jednakże liczyć z tym, że po zamontowaniu nawiewnika na okno z zewnątrz przedostawać się mogą nieznaczne hałasy. Montaż nawiewnika wpływa niekorzystnie na współczynnik izolacyjności akustycznej okna. Dlatego należy zwrócić uwagę przy zakupie okna z nawiewnikiem lub samego nawiewnika na poziom tłumienia hałasu. Nawiewnika nigdy nie zamkniemy całkowicie nawet jeżeli posiada ręczną regulację.

Oczywiście istnieją nawiewniki jak higrosterowany akustyczny Aereco EXR, który posiada łącznik i okap akustyczny i zapewnia nawet do 42 dB poziom akustyczności.

Jeżeli będziecie Państwo chcieli wiedzieć jaki nawiewnik jest najlepszy do Państwa mieszkania zapraszam do dyskusji na forum Słubice24.pl bądź kontakt bezpośredni ze mną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Mieszko Skwarczyński
Doradca techniczno-handlowy
Styl – DOM
ul. Asnyka 9, 69-100 Słubice
tel /...
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): Anubis, MvM

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Styl-DOM.
  • Strona:
  • 1