Słubice: 24 sierpnia 2019   |   Imieniny: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Bezkarni w sieci ... krótkie przypomnienie.
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Bezkarni w sieci ... krótkie przypomnienie.

Bezkarni w sieci ... krótkie przypomnienie. 01/28/2019 11:32 #34269

Wiele osób czuje się anonimowo oraz zupełnie bezkarnie, krytykując lub obrażając innych w sieci. Z coraz większą intensywnością możemy zauważyć narastający problem „hejtu”w Internecie. Warto jednak pamiętać, że nie należy być biernymi obserwatorami, polskie prawo bowiem przewiduje surowe sankcje za mowę nienawiści. Ponadto, umieszczając jakikolwiek wpis w Internecie, nigdy nie jesteśmy anonimowi. Każde urządzenie podłączone do Internetu ma swój unikalny w danym czasie adres IP, na podstawie którego z łatwością można ustalić autora danego komentarza.

„Hejt”, czyli działanie w Internecie, przejawiające się nienawiścią i wrogością, jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Obraźliwe wpisy na forum internetowym, komentarze zamieszczane pod artykułami, a także publikacje w sieci, nawet te zamieszczane anonimowo, mogą wypełniać znamiona przestępstwa zniesławienia lub znieważenia, za które autorowi wpisu może grozić kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Zniesławienie polega na pomówieniu osoby, grupy osób, instytucji, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju. Kodeks karny przewiduje za zniesławienie karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Zniewaga natomiast utożsamiana jest z naruszeniem godności poprzez obrazę drugiej osoby. Należy pamiętać iż uznanie wypowiedzi za zniewagę uzależnione jest od względów kulturowych oraz kontekstu. Kodeks karny za zniewagę innej osoby za pomocą środków masowego komunikowania przewiduje karę grzywy, ograniczenia wolności lun pozbawienia wolności
do roku.

Hejt może także zostać uznany za naruszenie dóbr osobistych. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, jeżeli dojdzie do naruszenia takich dóbr człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska , to osoba, której dobra osobiste naruszono ma prawo żądać zaniechania działania, czyli usunięcia wpisu, usunięcia skutków naruszenia, zadośćuczynienia lub odszkodowania, jeżeli wpis wyrządził nam szkodę majątkową.

Jakie działania może podjąć pokrzywdzony?

Przestępstwa znieważenia i zniesławienia ścigane są z oskarżenia prywatnego, co oznacza, iż pokrzywdzony musi sam wnieść akt oskarżenia. Niezbędnym jest jednak posiadanie danych osobowych osoby, która zamieściła obraźliwe wpisy. W przypadku gdy dane są nam nieznane, możemy zgłosić się do administratora strony o ujawnienie adresu IP, po czym należy udać się do Prokuratury lub Policji w celu ustalenia danych personalnych osób korzystających ze wskazanego numeru IP. Dane osobowe osoby „hejtującej” niezbędne będą również w przypadku dochodzenia swoich praw za naruszenie dóbr osobistych. Wówczas należy sporządzić pozew i złożyć go w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która dopuściła się naruszenia tych dóbr.


==============

Kinga Wójcik
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak Spółka Partnerska

ul. Kupiecka 93/5, 65-058 Zielona Góra

tel. +48 500 044 472
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.infoadwokat.pl

-------
Darmowe porady mailowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): agna
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.12 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama