Słubice: 22 lutego 2019   |   Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Gra fair play jest okej!
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Gra fair play jest okej!

Gra fair play jest okej! 06/29/2018 13:30 #33178

Z powodu odbywającego się właśnie mundialu, przeżywamy wielkie sportowe emocje, spowodowane nie tylko bramkami i świetnymi akcjami grających na boisku piłkarzy, ale również przewinieniami, których się dopuszczają. Nie wszyscy zdają sobie sprawę że, faule mogą skutkować sankcjami nie tylko na boisku, ale i poza nim.

Ryzyko sportowe jako kontratyp

Powszechnie wiadomo, że bezprawny zamach na zdrowie innej osoby jest czynem zabronionym, dlaczego więc zawodnicy nie ponoszą odpowiedzialności karnej za swoje nieczyste zagrania na boisku? Odpowiedzią na to pytanie jest kontratyp ryzyka sportowego. Jest to okoliczność która wyłącza bezprawność czynu zabronionego. Oznacza to, że takie działania mimo wypełnienia znamion przestępstwa są legalne. Obok kontratypu ryzyka sportowego istnieją również inne przesłanki wyłączające odpowiedzialność, takie jak obrona konieczna czy stan wyższej konieczności.

Warunki powołania się na ryzyko sportowe

Należy pamiętać, że nie każdy faul może być objęty ryzykiem sportowym. Do powołania się na ten kontratyp należy spełnić konkretne przesłanki, a mianowicie:

1. Przede wszystkim sport musi być legalny, wszystkie okoliczności definiujące jego legalność reguluje ustawa o prawie sportowym.

2. Zawodnicy muszą udzielić zgody na wzięcie udziału w zawodach, a więc ich uczestnictwo jest całkowicie dobrowolne.

3. Zachowania graczy, również te nieczyste, muszą mieć cel sportowy, osobiste „porachunki” nie wchodzą tutaj w grę.

4. Działania zawodników nie mogą naruszać przepisów danego sportu.

Brak spełnienia jakiegokolwiek warunku uniemożliwia powołanie się na ryzyko sportowe, a więc naraża nas na poniesienie odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony.

Skutki przekroczenia granic ryzyka sportowego

Zawodnik, który przekroczy powyżej opisane granice ryzyka sportowego podczas faulu, naraża się nie tylko na wspomnianą już odpowiedzialność karną, ale także na obowiązek zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Kontratyp pozaustawowy

Polski kodeks karny określa nie przewiduje co prawda kontratypu ryzyka sportowego, jednakże nie oznacza to, iż kontratyp taki nie istnieje. Ryzyko sportowe jest kontratypem pozaustawowym, skonkretyzowanym przez naukę i praktykę prawa karnego. Bez ryzyka sportowego nie mają racji bytu takie dyscypliny jak boks, karate czy rugby, mimo to należy pamiętać że sport to przede wszystkim zdrowa rywalizacja, nie ma w nim miejsca na osobiste porachunki które przecież mogą skończyć się kalectwem bądź śmiercią.


==================

/Bartłomiej Wierciński
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak Spółka Partnerska

ul. Kupiecka 93/5, 65-058 Zielona Góra

tel. +48 500 044 472
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.infoadwokat.pl

-------
Darmowe porady mailowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.11 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama