Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Znalezione, nie kradzione
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Znalezione, nie kradzione

Znalezione, nie kradzione 05/30/2018 12:18 #32963

Każdy z nas pojawił się kiedyś w sytuacji w której znalazł coś na ulicy, w sklepie czy w innym miejscu. Rodzi się wówczas w głowie pytanie czy rzecz należy zachować czy oddać, a jeżeli oddać to komu i co ja z tego będę mięć? Niewiele osób wie że nasz ustawodawca przewidział problemy związane ze znalezieniem przez nas rzeczy zgubionych. Efektem tych bardzo częstych sytuacji jest “Ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o rzeczach znalezionych”. Z tą ustawą warto się zapoznać, gdyż wyjaśnia ona sytuację, która może okazać się dla nas przysłowiowym "uśmiechem od losu". Ponadto jest to ustawa krótka i jasna.

Co robić gdy znajdziemy rzecz zgubioną ?

Gdy właściciel jest nam znany, to oczywistym wnioskiem jest, iż winni jesteśmy zawiadomić włąściciela o znalezieniu rzeczy i wezwać go do odbioru. W przypadku gdy nie znamy właściciela, powinniśmy zawiadomić starostę, chyba że znajdujemy rzecz w pomieszczeniu, wtedy informujemy o tym zarządcę pomieszczenia. Jeżeli znajdziemy rzecz wymagającą pozwolenia (np. broń), dowód osobisty albo passport, wówczas powinniśmy zawiadomić organy ścigania czyli policję.

Co się dzieje z rzeczą po jej oddaniu w ręce starosty?

Starosta ustala adres właściciela i wzywa go do odbioru rzeczy. Jeżeli ustalenie adresu jest niemożliwe, właściciela powiadamia się poprzez wywieszenie wezwania na tablicy znajdującej się w siedzibie starostwa. Jeżeli wartość rzeczy przekracza 5 000 zł, starosta zamieszcza również ogłoszenie w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim. Właściciel rzeczy zobowiązany jest do zapłaty kosztów jej przechowania oraz utrzymania w należytym stanie, a także kosztów związanych z poszukiwaniem właściciela. Jeżeli właściciel nie odbierze rzezy, wówczas jej nowym właścicielem staje się powiat.

Czy rzecz można zachować?

Rzecz zgubiona jest rzeczą, która należy prawnie do kogoś innego. Nie powinniśmy jej zachowywać, gdyż w śwletle prawa nie jesteśmy jej właścicielami. Kolejno, wskazać należy, że właścicielowi pszysługiwać będą ewelntualne roszczenia, na podstawie których rzecz znalezioną od nas będzie mógł odzyskać np. roszczenie windykacyjne. Musimy pamiętać, iż postępowania sądowe zawsze wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowych, niemałych kosztów.

Jaką korzyść otrzymuje znalazca?

Jako znalazcy mamy jednak prawo żądać od właściciela znaleźnego. Ustawowo określona wysokośc znaleźnego to jedna dziesiąta wartości rzeczy znalezionej. Warunkiem uzyskania znaleźnego jest łączne spełnienie dwóch warunków. Pierwszym warunkiem jest uczynienie zadość swoim obowiązkom związanym ze znalezieniem rzeczy i zwrócenie jej właścicielowi. Drugim natomiast zgłoszenie roszczenia o wypłatę znaleźnego najpóźniej w chwili wydania rzeczy właścicielowi. Jeżeli rzecz jest zabytkiem archeologicznym przysługuje nam nagroda od Skarbu Państwa.

Co to jest skarb?

Miano skarbu nosi rzecz znaleziona, której właściciela nie poszukuje się z powodu chociażby jej pochodzenia z innej epoki. W przypadku znalezienia skarbu własność rzeczy nabywa znalazca oraz osoba, na której gruncie rzecz znajdziemy. Jedynym wyjątkiem są zabytki archeologiczne. Pojęcie zabytku definiuje ustawa o ochronie zabytków i opieki nad zabytkamizgodnie z której treścią zabytkiem jest rzecz będąca dziełem człowieka, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. O tym przypadku należy, 
w szczególności pamiętać gdy np. naszym hobby jest poszukiwanie skarbów za pomocą wykrywaczy metali.---------------------------------
Znalezienie reczy ma znaczenie prawne i powinniśmy pamiętać, że rodzi nie tylko korzyści 
w postaci znaleźnego, ale także obowiązki, które winni jesteśmy dopełnić.
Ciekawostką jest, że ustawę o rzeczach znalezionych stosujemy również do zbłąkanych zwierząt, mimo, iż w świetle prawa zwierzęta nie zaliczają się do katalogu rzeczy.Bartłomiej Wierciński
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak Spółka Partnerska

ul. Kupiecka 93/5, 65-058 Zielona Góra

tel. +48 500 044 472
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.infoadwokat.pl

-------
Darmowe porady mailowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.11 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama