Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania Czytelników: Co zrobić by ukarać dłużnika alimentacyjnego? 2017/06/11 16:06 #28869

  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak
  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 74
  • Otrzymane podziękowania: 1
Moi rodzice rozwiedli się. Sąd zasądził od mojego ojca alimenty na moją rzecz. Tato regulował je terminowo, ale gdy ukończyłam osiemnaście lat przestał je płacić, mimo że nadal się uczę w technikum. Obecnie zalega z płatnością za przeszło 3 miesiące. Chciałabym, aby sprawą zajęły się organy ścigania. Co mogę w tej sprawie zrobić? Czy aby zostało wszczęte postępowanie karne przeciwko mojemu tacie konieczne jest złożenie przeze mnie jakiegoś wniosku czy zawiadomienia?

Skoro uczęszcza Pani do technikum, okoliczność, że ukończyła Pani 18 lat pozostaje oczywiście bez wpływu na obowiązek alimentacyjny Pani ojca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on w dalszym ciągu zobowiązany do płacenia alimentów.

Natomiast odpowiedź na Pani pytania zależy od tego czy świadczenie alimentacyjne było egzekwowane przez komornika i z jakim rezultatem.

Ściganie odbywa się z urzędu, jeśli egzekucja prowadzona przez komornika okazała się bezskuteczna (komornik wydał postanowienie o umorzeniu egzekucji lub oświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów) i przyznano Pani świadczenie rodzinne albo świadczenie pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, np. świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Aby organy ścigania zajęły się Pani sprawą muszą uzyskać informację o zachowaniu się Pani ojca. Należy skierować do nich pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w którym wskaże Pani, że Pani ojciec nie wykonuje obowiązku alimentacyjnego. Zawiadomienie może Pani skierować do komisariatu policji znajdujące się w miejscowości, w której Pani zamieszkuje, a jeśli w miejscowości tej nie ma komisariatu, to do komisariatu znajdującego się w miejscowości położonej najbliżej Pani miejsca zamieszkania. W zawiadomieniu warto zawrzeć informację, że wobec zobowiązanego toczyło się postępowanie egzekucyjne, podać personalia komornika, który prowadził sprawę i sygnaturę sprawy, pod którą była prowadzona. Do zawiadomienia może Pani załączyć kserokopię postanowienia o umorzeniu egzekucji lub oświadczenia o bezskuteczności egzekucji. Po zapoznaniu się z Pani zawiadomieniem Policja powinna wszcząć postępowanie przygotowawcze, o czym powinna być Pani poinformowana.

Sytuacja wygląda nieco odmiennie w przypadku, gdy alimenty nie były egzekwowane przez komornika albo nie uzyskuje Pani świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Ściganie sprawcy przestępstwa następuje wówczas na wniosek pokrzywdzonego, a więc Pani, organu pomocy społecznej (MOPS, GOPS, etc.) lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Wniosek ten można zawrzeć w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, o którym mowa w poprzednim akapicie. Postępowanie w takiej sprawie wygląda analogiczne, jak w przypadku, gdy przestępstwo jest ścigane z urzędu.

_________________________________________
Aby zapoznać się ze nowo uchwalonymi zmianami przepisu art. 209 Kodeksu karnego dotyczącego przestępstwa niealimentacji warto zapoznać się artykułem „Rewolucja w egzekwowaniu alimentów” opublikowanym na forum slubice24.pl w dziale „Adwokat radzi” w dniu 10 marca br.
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1