Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania Czytelników: Komornik w trakcie sprawy rozwodowej 2016/09/23 08:20 #26863

  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak
  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 74
  • Otrzymane podziękowania: 1
Moja żona złożyła pozew o rozwód. Nie było jeszcze pierwszej rozprawy, a komornik zablokował mi rachunek bankowy na poczt niepłaconych alimentów na dziecko, które mieszka z matką. Nic mi nie wiadomo o sprawie alimentacyjnej. Jak to możliwe i co mogę zrobić w tej sytuacji?

Podstawą egzekucji komorniczej jest najczęściej tytuł wykonawczy, tzn. prawomocny wyrok sądu wraz z klauzulą wykonalności. W przypadku świadczeń alimentacyjnych tytułem wykonawczym może być także postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na czas trwania postępowania. W opisanym przez Pana stanie faktycznym, w świetle trwającego postępowania rozwodowego i nieprzeprowadzonej uprzednio sprawy o alimenty, komornik najprawdopodobniej wszczął postępowanie egzekucyjne na podstawie postanowienia zabezpieczającego. Oznacza to, że w pozwie rozwodowym Pana żona wniosła do Sądu o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych na dziecko, na czas trwania postępowania, a Sąd się do tego wniosku przychylił. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wniosek o zabezpieczenie powinien zostać rozpoznany przez Sąd niezwłocznie, tym samym Sąd nie oczekiwał do następnego terminu rozprawy, a rozpoznał wniosek na posiedzeniu niejawnym. Wydane postanowienie winno być jednak doręczone obu stronom postępowania z urzędu. Co jednak w sytuacji, gdy nie otrzymał Pan postanowienia o zabezpieczeniu, a komornik wszczął już egzekucję?
W pierwszej kolejności należy udać się do komornika celem „przebadania” akt sprawy
i sprawdzenia co było podstawą wszczęcia egzekucji. Jeżeli powyższe przypuszczenia okażą się trafne, należy udać się do sądu celem sprawdzenia czy sąd podjął próbę doręczenia Panu postanowienia. Najistotniejsze będzie czy postanowienie w ogóle zostało wysłane z Sądu,
a jeżeli tak, czy na prawidłowy adres. Ewentualne wadliwe doręczenie umożliwi Panu bowiem uchylić klauzulę wykonalności, co doprowadzi do umorzenia egzekucji. Oznacza to, że postanowienie Sądu zostanie Panu jeszcze raz doręczone i będzie Pan zobowiązany do realizacji wytycznych Sądu dobrowolnie, bez udziału komornika. W sytuacji, gdy nie zgodzi się Pan z treścią postanowienia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, przysługiwać będzie Panu zażalenie. Dopiero, gdy nie wniesie Pan środka zaskarżenia, a postanowienie uprawomocni się, a mimo to nie będzie Pan realizował wytycznych Sądu i nie będzie Pan płacił na dziecko, komornik będzie uprawniony do wszczęcia egzekucji.
Należy jednak pamiętać, iż powyższy scenariusz dotyczy jedynie sytuacji wadliwego doręczenia. Jeżeli Sąd nadał postanowienie na prawidłowy adres, a Pan nie odebrał pisma dwukrotnie awizowanego z placówki pocztowej, mamy do czynienia z tzw. fikcją doręczenia, co oznacza, że pismo zostało doręczone w sposób prawidłowy, a Pan mógł zapoznać się z jego treścią. W takiej sytuacji egzekucja została wszczęta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak.
  • Strona:
  • 1