Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/22 14:00 #28131

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Ostatnio bardzo wiele dyskutujemy o wieży Kleista, która jak wiecie ma być odbudowana (chociaż raczej tu należy mówić o zupełnie nowej budowli, która ma być od podstaw wzniesiona) w parku za stadionem. Temat w zdecydowanej większości Was bulwersuje i budzi bardzo słuszne w mojej opinii głosy sprzeciwu. Ciężko się dziwić, bo nie ma jakichkolwiek racjonalnych powodów, dla których nasza gmina chce zainwestować prawie 5 milionów złotych w coś, co jest po prostu bez sensu- zwłaszcza, że mamy przecież cała masę innych potrzeb. Argumentację o „rozwoju turystyki” raczej należy w tym przypadku skwitować jedynie uśmiechem politowania. Ciężko bowiem sobie wyobrazić, by Niemcy (o „wycieczkach” z całej reszty świata nie wspominając), którzy przyjeżdżają najczęściej do Słubic na krótkie zakupy, chcieli regularnie pokonywać bodaj największe wzniesienie w Słubicach, tylko po to, by z 30 metrowej wieży zobaczyć widok na m.in… miejscowe domy, bazar i cmentarz. Jednym słowem- absurd, który swoim nazwiskiem firmuje burmistrz Ciszewcz.

Ale powstaje pytanie- kto w ogóle na ten pomysł wpadł ?

Dziś zatem na tym forum przedstawię w telegraficznym skrócie historię samej wieży, jak i poronionego pomysłu jej odbudowania.

Końcówka XIX wieku- mieszkańcy Frankfurtu z własnych prywatnych (a nie publicznych!) pieniędzy fundują sobie na obszarach dzisiejszego lasu za stadionem „Wieżę Kleista”. Trzeba zauważyć, że w tamtym czasie rzeczywiście mógł to być ciekawy teren pod taką budowę- to były przecież totalne peryferie, na których nic nie było. Nie było zatem ani cmentarza, ani bazaru, o miejscowych osiedlach mieszkalnych nie wspominając. BA ! Nie było nawet stadionu, a las w którym dziś biegamy, spacerujemy, czy jeździmy na rowerze był w powijakch.

1945 rok- Niemcy sami wysadzają wieżę w powietrze.

1999 rok-Pojawia się POMYSŁ odbudowy wieży Kleista. Niejaki Roland Totzauer z sąsiadującego ze Słubicami Frankfurtu, napisał do ówczesnego burmistrza Słubic (świętej pamięci Stanisława Ciecierskiego) list, w którym możemy przeczytać: „ Co Państwo sądzicie o moim pomyśle odbudowy wieży na dawnym miejscu? Proszę o wyjaśnienie, czy miasto Słubice udostępniłoby odpowiedniej wielkości teren pod zabudowę ?”

2008 rok- Zanim jednak marzenia naszego niemieckiego maniaka zaczęły nabierać konkretnych kształtów minęło trochę czasu, ale w 2008 roku nasza ówczesna Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu odbudowy domu Bolfrasa i wieży Kleista.

W tym miejscu się zatrzymajmy, bo warto przytoczyć słowa ówczesnego radnego Pana Ryszarda Potorskiego- "Słubice miały być partnerem Frankfurtu z budżetem 100 tys. euro, bo mówiło się wtedy nie o budowie wieży, ale symbolicznym upamiętnieniu miejsca, gdzie ona kiedyś stała. Nikt wtedy nie wspominał o inwestycji za 8 mln zł (o takiej niebotycznej kwocie pisała „Lubuska” w 2014 roku- mój dopisek) Niedawno o tym, że gmina chce wydać na ten cel tak dużą kwotę dowiedzieliśmy się z prasy" -I dalej- "Uważam, że skoro ta inwestycja nie jest jeszcze zapisana w budżecie, a rada oprócz uchwały z 2008 roku nie podejmowała żadnej innej dotyczącej finansowania tej budowy, to jest duża szansa na to, żeby zrezygnować z planów budowy wieży"- powiedział w wywiadzie dla "Lubuskiej" w 2014 roku Potorski.

2014 rok- Mieszkańcy „Osiedla Leśnego” rozpoczynają pierwsze protesty.

2016 rok- Gmina otrzymuje upragnione pozwolenie na budowę wieży Kleista. Napisałem upragnione, ponieważ już wcześniej zgłaszali się 2, bądź 3 razy z wnioskiem, który był jednak odrzucany.

2017 rok- otrzymanie dofinansowania z UE i przetarg

2017-2018 rok-planowana budowa.



Żródło- Nowe Słubice na facebooku.- www.facebook.com/groups/553978098073580/...ink/830335970437790/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pirlo.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/22 17:32 #28135

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Pan Totzauer (pomysłodawca budowy wieży) w towarzystiwe-http://www.der-oderlandspiegel.de/news_druckansicht/artikel/frankfurt-und-slubice-zwei-partnerstaedte-auf-dem-fahrrad-erkunden-und-entdecken.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/23 18:02 #28146

  • jurand
  • jurand Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 102
  • Otrzymane podziękowania: 3
no to teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą łopatę wbitą w ziemię :) oby budowanie poszło szybciej niż planowanie i pozyskiwanie środków:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/23 18:15 #28151

  • Lechita
  • Lechita Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 16
"no to teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą łopatę wbitą w ziemię oby budowanie poszło szybciej niż planowanie i pozyskiwanie środków:)"

jurand napisał: . nie ja decuduje o wieży, nie ja to buduje i nie ja to sponosoruję ( nawet z podatków się nie dokładam bo odprowadzam je z żoną w de). A w tej budowli widzę same plusy. Wole taką wieże niż jak za PRL. koszty utrzymania? a co tam może sie psuć? pewnie raz na jakiś czas jakaś konserwacja, i tyle.


Wybacz, ale to powinni podatnicy i mieszkańcy Słubic o tym zadecydować.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pirlo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 09:39 #28172

  • lbaczynska
  • lbaczynska Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 3

Piwosz napisał: "no to teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą łopatę wbitą w ziemię oby budowanie poszło szybciej niż planowanie i pozyskiwanie środków:)"

jurand napisał: . nie ja decuduje o wieży, nie ja to buduje i nie ja to sponosoruję ( nawet z podatków się nie dokładam bo odprowadzam je z żoną w de). A w tej budowli widzę same plusy. Wole taką wieże niż jak za PRL. koszty utrzymania? a co tam może sie psuć? pewnie raz na jakiś czas jakaś konserwacja, i tyle.


Wybacz, ale to powinni podatnicy i mieszkańcy Słubic o tym zadecydować.

Czy każdy podatnik powinien mieć jeden głos, czy może głosy przydzielać w zależności od wysokości podatków jakie płaci. Jak przeprowadzić takie głosowanie, od jakiej frekwencji będzie ważne. Nie jesteśmy w Szwajcarii . Wybrałeś radnego i to on decyduje w imieniu swoich wybirców. Nie podobają ci się dezycję radnego, następnym razem wybierz innego. Ale rym

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lbaczynska.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 15:01 #28174

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Ibaczyńska- "Jestem zwolennikiem demokracji szwajcarskiej" powiedział w bodaj pierwszym wywiadzie po obraniu go na burmistrza w roku 2010 Tomasz Ciszewicz B) -
Od 5:20

"Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców" powiedział Ciszewicz w spocie wyborczym w 2014 roku.-
Od 0:57

Pytanie- jak wiele te slogany mają wspólnego z rzeczywistością ? Zwłaszcza w kontekście idiotycznego pomysłu wieży "klepsydry" kleista. Rozumiem, że gdzieś przegapiłem ten etap "demokracji szwajcarskiej" ?
Za tę wiadomość podziękował(a): Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pirlo.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 18:00 #28176

  • lbaczynska
  • lbaczynska Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 3

Pirlo napisał: Ibaczyńska- "Jestem zwolennikiem demokracji szwajcarskiej" powiedział w bodaj pierwszym wywiadzie po obraniu go na burmistrza w roku 2010 Tomasz Ciszewicz B) -

Od 5:20

"Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców" powiedział Ciszewicz w spocie wyborczym w 2014 roku.-
Od 0:57

Pytanie- jak wiele te slogany mają wspólnego z rzeczywistością ? Zwłaszcza w kontekście idiotycznego pomysłu wieży "klepsydry" kleista. Rozumiem, że gdzieś przegapiłem ten etap "demokracji szwajcarskiej" ?

I co teraz mamy o wszystkim decydować w referendum. Czy sprzeciw np . 1000 osób może być powodem do zmiany podjętych decyzji. Pirlo czy jest chciaż 1000 osób przeciwnych wieży. A to i tak mało bo przeciwko powinna być chociaż połowa , czyli tak z 6 tys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 18:03 #28177

  • Mustafa
  • Mustafa Avatar
  • Gość
  • Gość
Skoro ta wieża ma być, to ja się zastanawiam, czy lokalizacja jest odpowiednia ?
Moim zdaniem ta wieża powinna stanąć w parku dendrologicznym, który kilka lat temu Panowie z magistratu dumnie otworzyli :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 21:08 #28179

  • yon
  • yon Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 527
  • Otrzymane podziękowania: 26
Wytłumaczyć potrzebę czy jej brak w stosunku do jakiegokolwiek przedsięwzięcia można bez najmniejszego problemu. Dla mnie ważne jest kto będzie za wybudowanie płacił (ja nie jestem zainteresowany partycypacją w kosztach w jakimkolwiek zakresie) , kto bedzie budował, do kogo to bedzie należeć i kto bedzie tym zarządzał, kto i jakie będzie pobierał podatki i kto przejmował zyski z działalności oraz wymiar zysków i strat. I na koniec , w naszych dziwnych i "ciekawych" czasach - żądam zapewnienia, że to cudactwo nie zostanie w żadnym momencie przerobione na żaden meczet...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/25 23:56 #28180

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Ibaczyńska- spoko! Dajcie mi czas do końca marca, a zdobędę tysiąc podpisów mieszkańców gminy przeciw tej inwestycji ! Czy Państwo z magistratu przyjmą wyzwanie ? B)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/26 00:13 #28181

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Yon- za wieżę (przypominającą klepsydrę, bo z oryginałem nie będzie to mieć de facto NIC wspólnego)zapłacisz Ty, podobnie, jak i wszyscy inni mieszkańcy gminy. Tak więc będziesz partycypować czy to się Tobie podoba czy nie.
Z tego co się dowiedziałem od Pani rzecznik (bo specjalnie o to nawet pytałem), to w wieży nie będzie miejsca na działalność gospodarczą ( mimo wcześniejszych takich sygnałów, ale pamiętajmy, że zmienił się projekt) , a to oznacza zapewne tyle, że za utrzymanie ( konserwacja, monitoring, oświetlenie i zatrudnienie przy tym wszystkim) zapłaci gmina- czyli my...

Meczet ? „Klepsydra” może na meczet się nie będzie kwalifikować, ale na minaret byłaby już, jak znalazł - pl.wikipedia.org/wiki/Minaret ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): dziunia31

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pirlo.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/26 00:37 #28182

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Oczywiście zawsze też w gminie mogą zmienić zdanie i jakiś „biznesmen” się tam nagle pojawi i choćby wydzierżawi to, ale patrząc na sam projekt (ten nowy oczywiście, a nie ten stary Pana Mizerskiego) to nie da się tam wewnątrz nic poważnego zrobić, bo to typowa wieża widokowa. Bardziej bym się spodziewał, że jeśli „coś” (np. buda z fajami, albo jakiś bar) powstanie, to najpewniej w jakiejś bliskiej okolicy wieży.

PS- w kwestii budowy, to nie wiadomo dziś kto ma budować, bo przetarg przewidziany jest na czerwiec.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pirlo.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/26 15:22 #28183

  • Mustafa
  • Mustafa Avatar
  • Gość
  • Gość
Z terenu strzelnicy po schodkach na górkę gdzie stoi wieża jak daleko ? Parking pod wieżą, jakiś mały cpn, faje, gofry. Ty myślisz, że ta wieża, tak dla samej wieży ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/26 15:56 #28184

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Ze strzelnicy do wieży to jest dosłownie rzut kamieniem. Więc w sumie, to by się nawet wszystko zgadzało."Klepsydra" będzie jedynie punktem widokowym, ale w pobliżu pewnie ktoś się będzie mógł "zainstalować".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- ciąg dalszy. Historia absurdalnego pomysłu 2017/02/26 20:58 #28188

  • Mustafa
  • Mustafa Avatar
  • Gość
  • Gość

Pirlo napisał: , ale w pobliżu pewnie ktoś się będzie mógł "zainstalować".


Zgadnij kto? ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2